Dostupnost military grade HW v budoucnosti #16

Open
opened 2021-08-23 21:42:48 +02:00 by Podhorecky · 15 comments
Podhorecky commented 2021-08-23 21:42:48 +02:00 (Migrated from git.spotter.cz)

Pokusím se zaspekulovat o věci, které mám v pozornosti delší dobu. Předpokládám, že v blízkých letech bude stále složitější dostupnost specifických typů počítačového hardware, zpravidla profesionálního užití. Ať už koncového, nebo middleware, nebo server-side. Částečně vycházím i z minulé zkušenosti s technologiemi "broadcast" které se dají chápat jako "specifické profi zboží, které se smrtelníkovi běžně do pozornosti nedostane"

Vývoj bude ovlivněn faktory:

  • kolísající, nebo stoupající cena klíčových komponent (cpu/gpu, chipset, speciální SW)
  • obchodní restrikce vlivem politických rozhodnutí nad bezpečnostními nestabilitami v regionech
  • fyzická nedostupnost klíčových komponent na trhu (z důvodu závislosti na dodavateli, komplikace s výrobou)
  • vývoj dalších nových spotřebitelských HW, které přečíslují vývoj okrajových specializovaných HW
  • uzavřenost a specilaizace některých konkrétních výrobců HW a SW
  • skokové zvýšení cen, skokové snížení dostupnosti vlivem černé labutě (cokoliv, co překvapí)

Například segment odolných HW má podle aktuální nabídky poměrně pomalejší vývoj a výměna komponent, přestože je jasné, že obnovovací cyklus je pomalejší než u nejatraktivnějších komenčních produktů. Produktů je málo a jsou stavěné na starých technologiích. Mají ale garantované služby servisu po dobu stanovenou smlouvou. Cyklus obnovy morálně zastaralého produktu je možná 5 let. (cca podobně, jako bývalo Apple na svém vrcholu, což už dnes není, protože o to Apple u svých komerčních produktů nestojí)

Běžné komerční produkty mají ale jedno viditelné riziko: Stále více směřují ke koncepci "terminálové konzumace placených služeb" (cloudové služby Microsoftu a Google a dalších, podmiňování instalace OS přístupem do cloudového účtu u MacOS X, proprietární šifrovací HW na úrovni MB u Apple atd. Licenční politika trvalých plateb..) Tedy ať už HW nebo SW bude přizpůsobován k trvalé závislosti na dodavatelích produktů a služeb, čím dál tím víc vynucovaných. Uživatelů se na to výrobci ptát nebudou, uživatelé to akceptují pokud dostanou zdánlivě aktraktivní protislužbu, nebo výhodu. A nakonec budou mít stále méně možností na výběr.

Military grade produkty začnou být profilovány ještě více jako odloučené a oddělitelné od těchto komerčních závislostí. Nepůjde jen o technickou odolnost v extremních podmínkách, ale také o vyšší zabezpečení založené na nezávislých autonomních produktech a službách bez hlavních poskytovatelů komerčních služeb.

Tyto produkty se stanou pro obyčejného smrtelníka prakticky nedostupné, ani za jakékoliv peníze. Kromě toho, že v blízké době lze předpokládat v ekonomice období "jejda, to jsme vůbec nečekali" ... což je lež jako věž.

Na informační technologie se bohužel nedá vsázet jako na strategické prvky, pokud sázející není jejich přímým původcem. Jakmile je pouze uživatelem, nebo dodavatelem, vždy bude v závěsu událostí v sektoru IT, jehož morální životnost se počítá na jednotky let.

Co s tím?

Pokusím se zaspekulovat o věci, které mám v pozornosti delší dobu. Předpokládám, že v blízkých letech bude stále složitější dostupnost specifických typů počítačového hardware, zpravidla profesionálního užití. Ať už koncového, nebo middleware, nebo server-side. Částečně vycházím i z minulé zkušenosti s technologiemi "broadcast" které se dají chápat jako "specifické profi zboží, které se smrtelníkovi běžně do pozornosti nedostane" Vývoj bude ovlivněn faktory: - kolísající, nebo stoupající cena klíčových komponent (cpu/gpu, chipset, speciální SW) - obchodní restrikce vlivem politických rozhodnutí nad bezpečnostními nestabilitami v regionech - fyzická nedostupnost klíčových komponent na trhu (z důvodu závislosti na dodavateli, komplikace s výrobou) - vývoj dalších nových spotřebitelských HW, které přečíslují vývoj okrajových specializovaných HW - uzavřenost a specilaizace některých konkrétních výrobců HW a SW - skokové zvýšení cen, skokové snížení dostupnosti vlivem černé labutě (cokoliv, co překvapí) Například segment odolných HW má podle aktuální nabídky poměrně pomalejší vývoj a výměna komponent, přestože je jasné, že obnovovací cyklus je pomalejší než u nejatraktivnějších komenčních produktů. Produktů je málo a jsou stavěné na starých technologiích. Mají ale garantované služby servisu po dobu stanovenou smlouvou. Cyklus obnovy morálně zastaralého produktu je možná 5 let. (cca podobně, jako bývalo Apple na svém vrcholu, což už dnes není, protože o to Apple u svých komerčních produktů nestojí) Běžné komerční produkty mají ale jedno viditelné riziko: Stále více směřují ke koncepci "terminálové konzumace placených služeb" (cloudové služby Microsoftu a Google a dalších, podmiňování instalace OS přístupem do cloudového účtu u MacOS X, proprietární šifrovací HW na úrovni MB u Apple atd. Licenční politika trvalých plateb..) Tedy ať už HW nebo SW bude přizpůsobován k trvalé závislosti na dodavatelích produktů a služeb, čím dál tím víc vynucovaných. Uživatelů se na to výrobci ptát nebudou, uživatelé to akceptují pokud dostanou zdánlivě aktraktivní protislužbu, nebo výhodu. A nakonec budou mít stále méně možností na výběr. Military grade produkty začnou být profilovány ještě více jako odloučené a oddělitelné od těchto komerčních závislostí. Nepůjde jen o technickou odolnost v extremních podmínkách, ale také o vyšší zabezpečení založené na nezávislých autonomních produktech a službách bez hlavních poskytovatelů komerčních služeb. Tyto produkty se stanou pro obyčejného smrtelníka prakticky nedostupné, ani za jakékoliv peníze. Kromě toho, že v blízké době lze předpokládat v ekonomice období "jejda, to jsme vůbec nečekali" ... což je lež jako věž. Na informační technologie se bohužel nedá vsázet jako na strategické prvky, pokud sázející není jejich přímým původcem. Jakmile je pouze uživatelem, nebo dodavatelem, vždy bude v závěsu událostí v sektoru IT, jehož morální životnost se počítá na jednotky let. Co s tím?
Podhorecky commented 2021-08-23 21:54:54 +02:00 (Migrated from git.spotter.cz)

changed the description

changed the description
Disassembler commented 2021-08-24 11:18:56 +02:00 (Migrated from git.spotter.cz)

O jaké odolnosti je tu řeč? Nějakých deset let zpátky jsem se nachomýtl u nějakých testů jednodeskových počítačů odolných proti radiaci. Tuším, že to byl RAD750, podobný model jako v sondě Curiosity. To je skutečně hardware, na který si běžný smrtelník nesáhne. Jednak proto, že je určen do podmínek, ve kterých smrtelníci zpravidla nepřežívají a jednak proto, že na to nemá finance. Řeší nicméně velmi zajímavé problémy, protože ionizované záření má na běžnou elektroniku devastující účinky.

Pokud se skutečně bavíme o "military-grade", tak to až tak zajímavé není. Volně přeloženo to znamená, že výroba zařízení byla zadána uchazeči s nejnižší cenovou nabídkou a prošla nějakými kolečky pro získání příslušné certifikace. Pokud se bavíme třeba o MIL-STD-810, tak tam u elektroniky jde zpravidla o to, že musí být prachotěsná a přežít nárazy o určité síle. Military-grade laptopy jsou třeba co se hardware týče úplně normální laptopy s minimem mechanických částí (což od rozšíření SSD není až takový problém), přeskládané do šasi v kufříku s tlustou gumou a nějakým brutálně rozostřeným a barevně vyblitým, ale zato pružným TN panelem. Hardwarová i softwarová architektura je naprosto totožná. Ten pomalý vývojový cyklus je dán spíše tou nutností certifikace než že by tam byly nějaké bombastické inovace. Na tato zařízení si běžný smrtelník nesáhne jednoduše proto, že to nepotřebuje a také proto, že zpravidla nejsou distribuovány do obchodních sítí a objednávají se na základě smluv přímo u výrobce.

S military-grade softwarem to je ještě horší, protože tam je ta nejnižší nabídka fakt znát. Není to až tak odlišné od všelijakých hrůz, které se dějí v českém zdravotnictví. Databáze postavené na Informixu z '88. Windows XP v jaderných ponorkách a tak. :) Mimochodem Lotus Notes, později IBM Notes, nyní HCL Notes byl také původně vyvinut jako military-grade. Musel bych se hooodně zamyslet, abych přišel na komerčně používaný groupware produkt, který je ještě větší sračka.

Pak tu máme různé SCADA systémy, u kterých to dneska už taky vypadá dost podobně jako u zařízení pro BFU. Pár nějakých specializovaných koncových bodů, které fungují spíše jako sondy a posílají informace přes nějaký Modbus, MQTT nebo tak něco na server, na kterém pak jede nějaké webové rozhraní pro obsluhu, případně to hrne taky někam do cloudu. Tady mám zase nějaké zkušenosti z Heinekenu, kde půlku pivovaru někde v BeNeLuxu ovládá chlapík z Brna přes internet. Stejně tak by se sem asi daly napasovat ty zimní stadiony a chladírenská technika, kde ty linuxové servery, na kterých jede řízení, spravuju já. Stadion je v Aktobe v Kazachstánu, server v Německu u Hetznera a člověk točící čudlíky sedí někde v Rousínově. Tady se sice o specializovaný hardware a software jednat může, ale opět nebude příliš zajímavý pro běžného člověka (nicméně bastlíři mají žně).

No a nakonec jsou tu různé embedded systémy, kde je jistý přesah s některými částmi těch SCADA systémů. Tenhle sektor momentálně zažívá obrovský boom, zejména v automotive průmyslu. Jen v brněnském Red Hatu máme otevřených 90 pozic na vývoj, testování, distribuci softwaru a další opičárny kolem toho. Nicméně i tady se upouští od specializovaných záležitostí, protože si výrobci uvědomují, že když hardware postaví na běžně dostupných komponentách a architekturách, nebudou mít problém se zásobováním a získáváním lidí, kteří s danými technologiemi umí pracovat a mohou jim tak platit pět buráků za manday, protože najít někoho zoufalejšího není problém, na rozdíl od nalezení někoho, kdo má úzce profilované znalosti a ještě by za ně chtěl nedejbože zaplatit. Tady se s těmi systémy smrtelník nepotká, protože jsou většinou samy o sobě neúplné nebo nedostatečné k běžnému použití, takže se s nimi potká až ve chvíli, kdy plní svůj specifický účel.

K těm jednotlivým bodům - V posledních letech se hromada proprietárních technologií otevřela. Máme volně dostupné Power a ARM architektury, máme otevřené softwary i včetně operačních systémů (i obskurních jako Solaris nebo RTOS) a ovladačů. I Microsoft přišel na to, že když nějaký kód prásknou na GitHub, lidi to zaujme a začnou jej vylepšovat, aniž by to firmu cokoliv stálo. Máme možnosti jak napsat nebo přepsat software snadno a rychle, což vede k tomu, že máme otevřené alternativy i pro cloudové služby. Nikdo IMHO nenutí lidi používat služby Apple, Google nebo Microsoftu. Lidi sami chtějí, protože nechtějí vědět, jak věci fungují, a chtějí jen, aby fungovaly. Stejně jako já zaplatím instalatérovi za výměnu roháčku pod dřezem, protože k tomu nemám nástroje a znalosti, oni zaplatí Microsoftu za 1 TB úložiště na OneDrive, protože nemají nástroje na self-hosted řešení a znalosti pro jeho provoz. Tím samozřejmě nechci ty společnosti obhajovat, protože v podmínkách použití je jedno zvěrstvo vedle druhého, ale chápu, proč to lidi ve velkém používají. Nicméně trend tenkých klientů se rozmáhá v armádním prostředí. Dokonce je možná i bezpečnější připojit se přes satelit na nějaký server na domácí půdě než mít veškerá data a výkon potřebný k jejich zpracování s sebou. Nemůžu k tomu najít žádné slušné podklady, tak aspoň článek z roku 2012.

Pominu-li uživatelský segment, pořád tu máme nezanedbatelné množství serverů, kde ke konzumace cloudových služeb nedochází a principiálně ani nemůže. Opět jsou to úplně stejné hardwary a softwary jako u desktopů a právě díky pomalému, ale přesto znatelnému rozmachu ARM architektury v serverech jsou to i velmi podobné hardwary a softwary jako nosíte po kapsách. Mimochodem celosvětově nejrozšířenějším operačním systémem je Android, který je open source a zase se pomalu navrací ke kořenům a snaží se minimalizovat rozdíly mezi vlastním kódem a původním kóde linuxového kernelu, ze kterého vzešel. (Oukej, kecám, celosvětově nejrozšířenějším je ve skutečnosti nejspíš Minix, protože je obsažen v mikrokódu všech moderních Intel procesorů, ale na ten si běžný uživatel opět nesáhne). Ta autonomie je dostatečná. Chápu, že z desktopového a mobilního segmentu to tak vypadat nemusí, ale sedněte si někdy k příkazové řádce nějakého BSD a budete si přát, aby to za Vás něco udělalo i samo.

Mimochodem zrovna včera jsem se bavil s kamarádem, že v dohledné době nejspíš zmigruji i svůj poslední počítač na linux. Momentálně na něm zůstávají Windows pouze proto, že se na něm hrají i hry, ale i tady je pokrok ve světě OSS a spolupráce mezi vývojáři software a hardware tak daleko, že Windows nejsou nadále podmínkou. On ten herní hardware je taky celkem zajímavý, protože je i po třiceti letech stále hnací silou miniaturizace a zvyšování výkonu. A zrovna třeba ten SteamOS / Proton je postaven na Arch linuxu a dá se nainstalovat na spoustu zařízení včetně handheldů, které taky určitou míru odolnosti vyžadují.

tl;dr: Neviděl bych to zas tak černě. Co se Vám povedlo sehnat? Doufám, že je to aspoň nějaký naváděcí systém pro jaderné hlavice a ne jenom nějaký pogumovaný laptop :)

O jaké odolnosti je tu řeč? Nějakých deset let zpátky jsem se nachomýtl u nějakých testů jednodeskových počítačů odolných proti radiaci. Tuším, že to byl RAD750, podobný model jako v sondě Curiosity. To je skutečně hardware, na který si běžný smrtelník nesáhne. Jednak proto, že je určen do podmínek, ve kterých smrtelníci zpravidla nepřežívají a jednak proto, že na to nemá finance. Řeší nicméně velmi zajímavé problémy, protože ionizované záření má na běžnou elektroniku devastující účinky. Pokud se skutečně bavíme o "military-grade", tak to až tak zajímavé není. Volně přeloženo to znamená, že výroba zařízení byla zadána uchazeči s nejnižší cenovou nabídkou a prošla nějakými kolečky pro získání příslušné certifikace. Pokud se bavíme třeba o MIL-STD-810, tak tam u elektroniky jde zpravidla o to, že musí být prachotěsná a přežít nárazy o určité síle. Military-grade laptopy jsou třeba co se hardware týče úplně normální laptopy s minimem mechanických částí (což od rozšíření SSD není až takový problém), přeskládané do šasi v kufříku s tlustou gumou a nějakým brutálně rozostřeným a barevně vyblitým, ale zato pružným TN panelem. Hardwarová i softwarová architektura je naprosto totožná. Ten pomalý vývojový cyklus je dán spíše tou nutností certifikace než že by tam byly nějaké bombastické inovace. Na tato zařízení si běžný smrtelník nesáhne jednoduše proto, že to nepotřebuje a také proto, že zpravidla nejsou distribuovány do obchodních sítí a objednávají se na základě smluv přímo u výrobce. S military-grade softwarem to je ještě horší, protože tam je ta nejnižší nabídka fakt znát. Není to až tak odlišné od všelijakých hrůz, které se dějí v českém zdravotnictví. Databáze postavené na Informixu z '88. [Windows XP v jaderných ponorkách](https://en.wikipedia.org/wiki/Submarine_Command_System#SMCS-NG_as_first_deployment_of_%22Windows_for_Warships%22) a tak. :) Mimochodem Lotus Notes, později IBM Notes, nyní HCL Notes byl také původně vyvinut jako military-grade. Musel bych se hooodně zamyslet, abych přišel na komerčně používaný groupware produkt, který je ještě větší sračka. Pak tu máme různé SCADA systémy, u kterých to dneska už taky vypadá dost podobně jako u zařízení pro BFU. Pár nějakých specializovaných koncových bodů, které fungují spíše jako sondy a posílají informace přes nějaký Modbus, MQTT nebo tak něco na server, na kterém pak jede nějaké webové rozhraní pro obsluhu, případně to hrne taky někam do cloudu. Tady mám zase nějaké zkušenosti z Heinekenu, kde půlku pivovaru někde v BeNeLuxu ovládá chlapík z Brna přes internet. Stejně tak by se sem asi daly napasovat ty zimní stadiony a chladírenská technika, kde ty linuxové servery, na kterých jede řízení, spravuju já. Stadion je v Aktobe v Kazachstánu, server v Německu u Hetznera a člověk točící čudlíky sedí někde v Rousínově. Tady se sice o specializovaný hardware a software jednat může, ale opět nebude příliš zajímavý pro běžného člověka ([nicméně bastlíři mají žně](https://twitter.com/horcicaa/status/1415291684569632768)). No a nakonec jsou tu různé embedded systémy, kde je jistý přesah s některými částmi těch SCADA systémů. Tenhle sektor momentálně zažívá obrovský boom, zejména v automotive průmyslu. Jen v brněnském Red Hatu máme otevřených 90 pozic na vývoj, testování, distribuci softwaru a další opičárny kolem toho. Nicméně i tady se upouští od specializovaných záležitostí, protože si výrobci uvědomují, že když hardware postaví na běžně dostupných komponentách a architekturách, nebudou mít problém se zásobováním a získáváním lidí, kteří s danými technologiemi umí pracovat a mohou jim tak platit pět buráků za manday, protože najít někoho zoufalejšího není problém, na rozdíl od nalezení někoho, kdo má úzce profilované znalosti a ještě by za ně chtěl nedejbože zaplatit. Tady se s těmi systémy smrtelník nepotká, protože jsou většinou samy o sobě neúplné nebo nedostatečné k běžnému použití, takže se s nimi potká až ve chvíli, kdy plní svůj specifický účel. K těm jednotlivým bodům - V posledních letech se hromada proprietárních technologií otevřela. Máme volně dostupné Power a ARM architektury, máme otevřené softwary i včetně operačních systémů (i obskurních jako Solaris nebo RTOS) a ovladačů. I Microsoft přišel na to, že když nějaký kód prásknou na GitHub, lidi to zaujme a začnou jej vylepšovat, aniž by to firmu cokoliv stálo. Máme možnosti jak napsat nebo přepsat software snadno a rychle, což vede k tomu, že máme otevřené alternativy i pro cloudové služby. Nikdo IMHO nenutí lidi používat služby Apple, Google nebo Microsoftu. Lidi sami chtějí, protože nechtějí vědět, jak věci fungují, a chtějí jen, aby fungovaly. Stejně jako já zaplatím instalatérovi za výměnu roháčku pod dřezem, protože k tomu nemám nástroje a znalosti, oni zaplatí Microsoftu za 1 TB úložiště na OneDrive, protože nemají nástroje na self-hosted řešení a znalosti pro jeho provoz. Tím samozřejmě nechci ty společnosti obhajovat, protože v podmínkách použití je jedno zvěrstvo vedle druhého, ale chápu, proč to lidi ve velkém používají. Nicméně trend tenkých klientů se rozmáhá v armádním prostředí. Dokonce je možná i bezpečnější připojit se přes satelit na nějaký server na domácí půdě než mít veškerá data a výkon potřebný k jejich zpracování s sebou. Nemůžu k tomu najít žádné slušné podklady, tak aspoň [článek z roku 2012](https://www.army.mil/article/103851/). Pominu-li uživatelský segment, pořád tu máme nezanedbatelné množství serverů, kde ke konzumace cloudových služeb nedochází a principiálně ani nemůže. Opět jsou to úplně stejné hardwary a softwary jako u desktopů a právě díky pomalému, ale přesto znatelnému rozmachu ARM architektury v serverech jsou to i velmi podobné hardwary a softwary jako nosíte po kapsách. Mimochodem celosvětově nejrozšířenějším operačním systémem je Android, který je open source a zase se pomalu navrací ke kořenům a snaží se minimalizovat rozdíly mezi vlastním kódem a původním kóde linuxového kernelu, ze kterého vzešel. (Oukej, kecám, celosvětově nejrozšířenějším je ve skutečnosti [nejspíš Minix](https://www.root.cz/clanky/minix-je-zrejme-nejrozsirenejsim-systemem-je-ukryty-v-procesorech-intel/), protože je obsažen v mikrokódu všech moderních Intel procesorů, ale na ten si běžný uživatel opět nesáhne). Ta autonomie **je** dostatečná. Chápu, že z desktopového a mobilního segmentu to tak vypadat nemusí, ale sedněte si někdy k příkazové řádce nějakého BSD a budete si přát, aby to za Vás něco udělalo i samo. Mimochodem zrovna včera jsem se bavil s kamarádem, že v dohledné době nejspíš zmigruji i svůj poslední počítač na linux. Momentálně na něm zůstávají Windows pouze proto, že se na něm hrají i hry, ale i tady je [pokrok ve světě OSS](https://www.protondb.com/) a spolupráce mezi vývojáři software a hardware tak daleko, že Windows nejsou nadále podmínkou. On ten herní hardware je taky celkem zajímavý, protože je i po třiceti letech stále hnací silou miniaturizace a zvyšování výkonu. A zrovna třeba ten SteamOS / Proton je postaven na Arch linuxu a dá se nainstalovat na spoustu zařízení včetně [handheldů](https://www.steamdeck.com/en/hardware), které taky určitou míru odolnosti vyžadují. tl;dr: Neviděl bych to zas tak černě. Co se Vám povedlo sehnat? Doufám, že je to aspoň nějaký naváděcí systém pro jaderné hlavice a ne jenom nějaký pogumovaný laptop :)
Podhorecky commented 2021-08-24 14:20:40 +02:00 (Migrated from git.spotter.cz)

díky za komentář...

O jaké odolnosti je tu řeč?

Buďme při zemi, nemá smysl bavit se o radiaci. Jde o extrémní podmínky pracovních teplot oběma směry, vlhkosti, odolnost proti mechanické námaze, otřesům, vstupu prachu, u kabeláže pak odolnost spoje proti nežádoucímu rozpojení, odolnost proti umístění kabelu ve vodě, vlhkosti, dále může jít o zlepšení stínění proti EMP, nebo kvalitní stínění. Dále jsou to parametry displaye pro viditelnost v ostrém slunci, podsvícení. Dále je to napájecí management pro možnost napájení z přenosných zdrojů, autobaterie, solárních zdrojů.

U dalšího HW serverového typu může jít o důraz na redundanci a odolnost napájecího zdroje, kabeláž, montáže v odolných skříních. A ano, můžou to být i ty mikro-pc platformy které můžou posloužit v nestandardních podmínkách.

Pak jsou to ty satelitní telefony a satelitní anteny s příslušenstvím. Tady mám jen hrubý průzkum a nemám konkrétní zkušenost, takže nevím nic konkrétního navíc než to, co se dá vygooglit, jen zmiňuji, průzkum jak to je závislé na konkrétnch SW bych teprve zjišťoval.

Co se týče užití, tak samože nejde jen o armádu.
Mil-grade v různých stupních náročnosti MIL-STD-810G https://www.ipouzdro.cz/blog/mil-std-810g/ / MIL-STD-461F se používá hodně v geodezii (čili v terénu) a taky u humanitárek, pokud tedy na to mají peníze. Geodeti na to peníze mají, zvlášť když jsou to prospektoři ropy, lithia nebo jiného koření. Humanitárky to mají složitější v tom, že pokud techniku nutně potřebují, tak jsou nuceni si sehnat vlastní (kdovíjaké odolnosti) nebo službu komplet využít od armády nebo jiné taktické složky vyskytující se v epicentru. A humanitárky určite z větší části jedou na cloudových službách, protože to je pro ně zatím jednoduché a rádi to využijí za peníze. No ano, peníze jsou přeci řešením všeho :)

Komponenty vnímám podobně kriticky jako samostatné počítače. V době bezdrátu a nějakého slibovaného 5G jsou stejně občas potřeba nějaké ty jednoduché datové, nebo energetické rozbočovače, kabeláže, batterypacky, raději aby přežily trošku deště nebo bláta. Jinak se to stejně řeší igelitovými pytlíky, ale je to overkill. Něco z toho se dá objevit i kde bychom to nečekali: vybavení pro motorkáře a karavany.

Značky které vyrábí odolné HW: Getac, Dell, HP, Lenovo, to jsou ty komerčně dostupné o kterých se může smrtelník bavit.

Co se týče SW:
Máte zajímavé zkušenosti, nicméně taky v SW si nechám poradit pokud by došlo ke konkrétnímu řešení nějaké výzvy. Řízení balistických raket to určitě nebude.

Já myslim, že se pořád dá vyjít z potřeb v krizových událostech. A zjevně i v tak dokonalé zemi jako je Německo měli několik týdnů po bleskových záplavách v místě problém s dodávkou elektřiny. https://www.theguardian.com/environment/2021/aug/05/mayors-appeal-to-berlin-for-more-help-to-rebuild-flooded-communities Ke všeobecnému překvapení jak se to mohlo stát.

Připadá mi tedy na SW vhodné to, co už jsme zkoumali. Vše Linux, stabilní prověřené SW, No a pak k tomu okrajově zkoumat nějaké doplňkové vlastnosti, které by to vylepšily. Příklad? Teď plácnu.... některé ntb nabízí displejový mód "night-vision" což je vesměs kontrastní, nebo jinak barevně transformovaný obraz aby byl dobře čitelný v noci a s nižšími odběry napájení displeje. Pokud vím, tak když je to pouze na úrovni OS, tak se takto naskinuje GUI, ale cokoliv uvnitř browseru je pochopiteně nezměněno. Takže otázka je, zda neexistuje nějaký low-level grafický ovladač na tyhle zobrazení, nebo spíš jít cestou redesignování GUI těch aplikací..(mapy jsou problém, ale řešitelný) ...já nevim. Tahle blbost je v běžných podmínkách směšná a zbytečná, v těch nestandardních ale ne.

Co se Vám povedlo sehnat?

Zatim nemam nic, jen jsem našel Getac X500G2 Server na ebayi https://www.ebay.com/itm/255073385455?hash=item3b638efbef:g:aZYAAOSwjkZg3c1s a zjevně jde o nějaký kus, co posloužil v ukončeném projektu a tak je ve výprodeji. Je to vlastně ntb + spodní oddělitelný dock na RAID. Má možnost rozšíření paměti, výměnu baterií, SSD..
Tenhle kus má pochopitelně kromě cenové výhody (funglovka by stála asi 300 tisíc ) spousta skrytých nevýhod: Nelze čekat, že by mi na něj v ČR udělali oficiální support, protože je z USA. Dále není jasné jestli nemá nějakou skrytou vadu, prodejce nechce vracet peníze (což chápu). A bylo by potřeba k němu koupit nějaké další komponenty aby se to dalo považovat za dobře vybavený HW,

takže v tomto případě nevim, jestli se vydat tímto směrem, nebo se raději spolehnout na prodej od českého prodejce. Tam jim pochopitelně dám vydělat cca 100 tisíc zisku na jeden kus.

Co se týče úvahy o příležitosti: Necítím se na nějaké obcování s výrobci military HW :) V takových sférách se nemohu pohybovat. Ale řekněme, že by se dalo zorientovat mezi distributory některých komerčních značek a produktů, kteří jsou v ČR a poptat se jich jako obyčejný smrtelník, jak jsou na tom s nějakými výběhovými kusy, nebo demo-kusy které už neprodají jako fungovky. (Protože třeba už nemají platný support nebo takněco). Myslím že by neměli dělat nějaké obstrukce zda pracuji pro znepřátelenou armádu. Mě by stačilo udělat si v tom jasněji a pak se zabýchat nějakým budováním HW. Něco repasovat, dokoupit, dobastlit. Udělat si zkušenost. Kolik lidí takovou zkušenost bude mít? Těžko říct, pouze u AČR, PČR, HZS.

Komplikace je, že ne každý prodejce má tu správnou certifikaci na prodej konkrétního zboží spadajícího do mil-grade, (protože trh je přesně rozdělen) ale mohli by mít alespoň vůli něco sehnat, zkusit udělat nabídku nebo vědět. Mám jen obavu, že do pár let nám v ČR stejně někdo přečísluje priority. Chtěl bych to stihnout ještě než se tak stane.

díky za komentář... > O jaké odolnosti je tu řeč? Buďme při zemi, nemá smysl bavit se o radiaci. Jde o extrémní podmínky pracovních teplot oběma směry, vlhkosti, odolnost proti mechanické námaze, otřesům, vstupu prachu, u kabeláže pak odolnost spoje proti nežádoucímu rozpojení, odolnost proti umístění kabelu ve vodě, vlhkosti, dále může jít o zlepšení stínění proti EMP, nebo kvalitní stínění. Dále jsou to parametry displaye pro viditelnost v ostrém slunci, podsvícení. Dále je to napájecí management pro možnost napájení z přenosných zdrojů, autobaterie, solárních zdrojů. U dalšího HW serverového typu může jít o důraz na redundanci a odolnost napájecího zdroje, kabeláž, montáže v odolných skříních. A ano, můžou to být i ty mikro-pc platformy které můžou posloužit v nestandardních podmínkách. Pak jsou to ty satelitní telefony a satelitní anteny s příslušenstvím. Tady mám jen hrubý průzkum a nemám konkrétní zkušenost, takže nevím nic konkrétního navíc než to, co se dá vygooglit, jen zmiňuji, průzkum jak to je závislé na konkrétnch SW bych teprve zjišťoval. Co se týče užití, tak samože nejde jen o armádu. Mil-grade v různých stupních náročnosti MIL-STD-810G https://www.ipouzdro.cz/blog/mil-std-810g/ / MIL-STD-461F se používá hodně v geodezii (čili v terénu) a taky u humanitárek, pokud tedy na to mají peníze. Geodeti na to peníze mají, zvlášť když jsou to prospektoři ropy, lithia nebo jiného koření. Humanitárky to mají složitější v tom, že pokud techniku nutně potřebují, tak jsou nuceni si sehnat vlastní (kdovíjaké odolnosti) nebo službu komplet využít od armády nebo jiné taktické složky vyskytující se v epicentru. A humanitárky určite z větší části jedou na cloudových službách, protože to je pro ně zatím jednoduché a rádi to využijí za peníze. No ano, peníze jsou přeci řešením všeho :) Komponenty vnímám podobně kriticky jako samostatné počítače. V době bezdrátu a nějakého slibovaného 5G jsou stejně občas potřeba nějaké ty jednoduché datové, nebo energetické rozbočovače, kabeláže, batterypacky, raději aby přežily trošku deště nebo bláta. Jinak se to stejně řeší igelitovými pytlíky, ale je to overkill. Něco z toho se dá objevit i kde bychom to nečekali: vybavení pro motorkáře a karavany. Značky které vyrábí odolné HW: Getac, Dell, HP, Lenovo, to jsou ty komerčně dostupné o kterých se může smrtelník bavit. Co se týče SW: Máte zajímavé zkušenosti, nicméně taky v SW si nechám poradit pokud by došlo ke konkrétnímu řešení nějaké výzvy. Řízení balistických raket to určitě nebude. Já myslim, že se pořád dá vyjít z potřeb v krizových událostech. A zjevně i v tak dokonalé zemi jako je Německo měli několik týdnů po bleskových záplavách v místě problém s dodávkou elektřiny. https://www.theguardian.com/environment/2021/aug/05/mayors-appeal-to-berlin-for-more-help-to-rebuild-flooded-communities Ke všeobecnému překvapení jak se to mohlo stát. Připadá mi tedy na SW vhodné to, co už jsme zkoumali. Vše Linux, stabilní prověřené SW, No a pak k tomu okrajově zkoumat nějaké doplňkové vlastnosti, které by to vylepšily. Příklad? Teď plácnu.... některé ntb nabízí displejový mód "night-vision" což je vesměs kontrastní, nebo jinak barevně transformovaný obraz aby byl dobře čitelný v noci a s nižšími odběry napájení displeje. Pokud vím, tak když je to pouze na úrovni OS, tak se takto naskinuje GUI, ale cokoliv uvnitř browseru je pochopiteně nezměněno. Takže otázka je, zda neexistuje nějaký low-level grafický ovladač na tyhle zobrazení, nebo spíš jít cestou redesignování GUI těch aplikací..(mapy jsou problém, ale řešitelný) ...já nevim. Tahle blbost je v běžných podmínkách směšná a zbytečná, v těch nestandardních ale ne. > Co se Vám povedlo sehnat? Zatim nemam nic, jen jsem našel Getac X500G2 Server na ebayi https://www.ebay.com/itm/255073385455?hash=item3b638efbef:g:aZYAAOSwjkZg3c1s a zjevně jde o nějaký kus, co posloužil v ukončeném projektu a tak je ve výprodeji. Je to vlastně ntb + spodní oddělitelný dock na RAID. Má možnost rozšíření paměti, výměnu baterií, SSD.. Tenhle kus má pochopitelně kromě cenové výhody (funglovka by stála asi 300 tisíc ) spousta skrytých nevýhod: Nelze čekat, že by mi na něj v ČR udělali oficiální support, protože je z USA. Dále není jasné jestli nemá nějakou skrytou vadu, prodejce nechce vracet peníze (což chápu). A bylo by potřeba k němu koupit nějaké další komponenty aby se to dalo považovat za dobře vybavený HW, takže v tomto případě nevim, jestli se vydat tímto směrem, nebo se raději spolehnout na prodej od českého prodejce. Tam jim pochopitelně dám vydělat cca 100 tisíc zisku na jeden kus. Co se týče úvahy o příležitosti: Necítím se na nějaké obcování s výrobci military HW :) V takových sférách se nemohu pohybovat. Ale řekněme, že by se dalo zorientovat mezi distributory některých komerčních značek a produktů, kteří jsou v ČR a poptat se jich jako obyčejný smrtelník, jak jsou na tom s nějakými výběhovými kusy, nebo demo-kusy které už neprodají jako fungovky. (Protože třeba už nemají platný support nebo takněco). Myslím že by neměli dělat nějaké obstrukce zda pracuji pro znepřátelenou armádu. Mě by stačilo udělat si v tom jasněji a pak se zabýchat nějakým budováním HW. Něco repasovat, dokoupit, dobastlit. Udělat si zkušenost. Kolik lidí takovou zkušenost bude mít? Těžko říct, pouze u AČR, PČR, HZS. Komplikace je, že ne každý prodejce má tu správnou certifikaci na prodej konkrétního zboží spadajícího do mil-grade, (protože trh je přesně rozdělen) ale mohli by mít alespoň vůli něco sehnat, zkusit udělat nabídku nebo vědět. Mám jen obavu, že do pár let nám v ČR stejně někdo přečísluje priority. Chtěl bych to stihnout ještě než se tak stane.
Disassembler commented 2021-08-24 21:03:08 +02:00 (Migrated from git.spotter.cz)

Mno, a proč vlastně myslíte, že byste ten Getac chtěl? Za prvé procesor s označením i7-4600M je 8 let starý. Za druhé, s těmi 300 tisíci jste si trochu zapřeháněl, protože nová X500 G3 stojí 150k a o kousek menší B360 s pouze dva roky starým CPU jen lidových 100k. PC Outlet údajně prodává nějaké repasy, z nichž je třeba docela zajímavý Getac S410 za srandovně nízkých 16k, který sice není úplně protitankový, ale výkonnostně je na tom dost podobně jako ten X500 G2, akorát k tomu spotřebuje polovinu energie (resp. méně, protože to X500 má navíc dedikované GPU; ostatně tuším, že právě to GPU žene cenu tak nahoru).

Máte nějakou představu co konkrétně vlastně hledáte a pro jaký konkrétní účel? Jeden z mých dlouholetých zákazníků byl do poloviny minulého desetiletí spojařem pro AČR. Předpokládám, že konexe stále udržuje, protože mu z toho může občas vypadnout nějaký zajímavý džob i v soukromé sféře. Kdybyste byl schopen formulovat požadavek, přání nebo otázku, můžu ji předat.

Mno, a proč vlastně myslíte, že byste ten Getac chtěl? Za prvé procesor s označením [i7-4600M](https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/76349/intel-core-i74600m-processor-4m-cache-up-to-3-60-ghz.html) je 8 let starý. Za druhé, s těmi 300 tisíci jste si trochu zapřeháněl, protože [nová X500 G3 stojí 150k](https://www.atcmarket.cz/detail/Getac-X500-G3-Basic-156i57440HQ8GB500GBW10P/520054) a o kousek menší [B360](https://www.atcmarket.cz/detail/Getac-B360-133i510210U8GB256GBW10P/646805) s pouze dva roky starým CPU jen lidových 100k. [PC Outlet](https://www.pcoutlet.cz/odolne) údajně prodává nějaké repasy, z nichž je třeba docela zajímavý [Getac S410](https://www.pcoutlet.cz/getac-s410-14-full-hd-i5-6300u-16gb-1tb-ssd-ip52-rs-232-w10-pro-p754) za srandovně nízkých 16k, který sice není úplně protitankový, ale výkonnostně je na tom dost podobně jako ten X500 G2, akorát k tomu spotřebuje polovinu energie (resp. méně, protože to X500 má navíc dedikované GPU; ostatně tuším, že právě to GPU žene cenu tak nahoru). Máte nějakou představu co konkrétně vlastně hledáte a pro jaký konkrétní účel? Jeden z mých dlouholetých zákazníků byl do poloviny minulého desetiletí spojařem pro AČR. Předpokládám, že konexe stále udržuje, protože mu z toho může občas vypadnout nějaký zajímavý džob i v soukromé sféře. Kdybyste byl schopen formulovat požadavek, přání nebo otázku, můžu ji předat.
Podhorecky commented 2021-08-24 21:58:07 +02:00 (Migrated from git.spotter.cz)

Mno, a proč vlastně myslíte, že byste ten Getac chtěl?

Dobrá a zásadní otázka :) No, v podstatě vlastně nechtěl. Přesně kvuli tomu co píšete. tj. i7 je staré CPU a starý stroj. Měli tam původně i5. Spekuluji, že tahle řada X500 už má dávno po sezoně a čekal bych, že Getac udělá nějaký jiný model, nebo něco úplně nového v této kategorii. jenže vypadá to, že si dávají na čas, nebo už nic takového nebude. Takže právě z toho jsem v rozpacích, protože nejbližší dostupné i9 na trhu jsou v herních počítačích pro nerdy, do toho se mi nechce. Nevim o jiné reálně dostupné alternativě.

Pak je tu nějaká spekulace, že HP, Dell, lenovo dělají nějaké modely, které mají podobné vlastnosti, možná tak nejhodnotnější vlastnost z toho je prostě brand, který znamená že tu je technická podpora.

Nakonec je varianta že v zájmu "nejnižších investic" se spolehnout na skutečně nový, ale laciný stroj s vědomím, že za pár let bude nepoužitelný a první co na něm havaruje nebude chebná elektronka katoda e-třenáct, ale nějaká pitomost typu klávesa, pant, konektor napájení, víko, baterie, atd... oni ti výrobci se naučili vyrabět spotřební bullshity, které prostě nemá smysl dělat mechanicky kvalitní. problém je, že takový ntb by mi nedal odpověď na to, co můžu čekat od odolných HW. Akorát že by na něm chodilo všechno svižně, pokud bych se vyhnul microsoftu. to zas jo.

To, co jsem linkoval ne ebayi neni to samé co linkujete vy. Rozdíl je v té spodní kisně.
Tady přikládám dealerské ceníky z roku 2014 (novější už jsem od té doby nesháněl) od Nowatron Electronics. kteří to tam vyčíslují. Cenu 300 tis tam najdete. Staré ceníky už jsou pochopitelně neplatné, je to jen pro představu.

Ceník_GETAC_2014Q1_X500.pdf

Ceník_GETAC_2014Q2_X500_MobileServer.pdf

Getac_X500_server.pdf

Getac_X500.pdf

Máte nějakou představu co konkrétně vlastně hledáte a pro jaký konkrétní účel?

Taky dobrá otázka :) Já bych chtěl nějaký odolný mobilní stroj kde by se daly testovat nové SW věci a postupně si otestuji i určité HW vlastnosti, které bych jinde nebo s běžným PC nezjistil. Kancelářské ntb jsou sice úžasné, ale vyvinulo se to jaksi jinam, nakonec se kolem nich válí po stole spousta připojených pičovin a kablíků a rozšiřujících portů, to by se jeden posral z toho.

Ten první stroj by byl fakt na hraní a testování co od toho čekat. A kdybych to dokázal do pár let nějak posoudit, pak už bych koupil nějakou další budoucí generaci, funglovku. Tady jde o to, že bych rád zvolil nějakou kontinuitu v jedné značce, což bych dlouhodobě viděl jako "drobnou výhodu" . Getac mi přijde jako solidní produkt, protože prostě to tak má hozený.

Taky třeba Lenovo jako původní IBM železo z Číny se mi jeví u nejvyšších modelů jako solidní volba, ale buhví jak to s číňanem bude. To už je zase víc politika, ne IT.

To je moje úvaha, s kterou se neoobracím ani na svého bratra (servisní technik PC, ovšem segment kancelář-malé-firmy) protože by mi stejně neřekl nic nového.

Co se týče nabídky kontaktu... to je asi dobrý, ale zas tak přesně formulovaný požadavek na něj teď nemám. Jsem teď v úvahách co zjistit a co udělat dřív, než budu nucen rozhodovat v nouzi.

> Mno, a proč vlastně myslíte, že byste ten Getac chtěl? Dobrá a zásadní otázka :) No, v podstatě vlastně nechtěl. Přesně kvuli tomu co píšete. tj. i7 je staré CPU a starý stroj. Měli tam původně i5. Spekuluji, že tahle řada X500 už má dávno po sezoně a čekal bych, že Getac udělá nějaký jiný model, nebo něco úplně nového v této kategorii. jenže vypadá to, že si dávají na čas, nebo už nic takového nebude. Takže právě z toho jsem v rozpacích, protože nejbližší dostupné i9 na trhu jsou v herních počítačích pro nerdy, do toho se mi nechce. Nevim o jiné reálně dostupné alternativě. Pak je tu nějaká spekulace, že HP, Dell, lenovo dělají nějaké modely, které mají podobné vlastnosti, možná tak nejhodnotnější vlastnost z toho je prostě brand, který znamená že tu je technická podpora. Nakonec je varianta že v zájmu "nejnižších investic" se spolehnout na skutečně nový, ale laciný stroj s vědomím, že za pár let bude nepoužitelný a první co na něm havaruje nebude chebná elektronka katoda e-třenáct, ale nějaká pitomost typu klávesa, pant, konektor napájení, víko, baterie, atd... oni ti výrobci se naučili vyrabět spotřební bullshity, které prostě nemá smysl dělat mechanicky kvalitní. problém je, že takový ntb by mi nedal odpověď na to, co můžu čekat od odolných HW. Akorát že by na něm chodilo všechno svižně, pokud bych se vyhnul microsoftu. to zas jo. To, co jsem linkoval ne ebayi neni to samé co linkujete vy. Rozdíl je v té spodní kisně. Tady přikládám dealerské ceníky z roku 2014 (novější už jsem od té doby nesháněl) od Nowatron Electronics. kteří to tam vyčíslují. Cenu 300 tis tam najdete. Staré ceníky už jsou pochopitelně neplatné, je to jen pro představu. [Ceník_GETAC_2014Q1_X500.pdf](/uploads/3a2b7dcea7eed932dab7ec9fd234a3ab/Ceník_GETAC_2014Q1_X500.pdf) [Ceník_GETAC_2014Q2_X500_MobileServer.pdf](/uploads/e0585a420937d38d03563f45750feb92/Ceník_GETAC_2014Q2_X500_MobileServer.pdf) [Getac_X500_server.pdf](/uploads/0c386a2e75bbcc59f7bc5bdf6f364fb8/Getac_X500_server.pdf) [Getac_X500.pdf](/uploads/7fe1765c01753d9dfa0d5082896c1c29/Getac_X500.pdf) > Máte nějakou představu co konkrétně vlastně hledáte a pro jaký konkrétní účel? Taky dobrá otázka :) Já bych chtěl nějaký odolný mobilní stroj kde by se daly testovat nové SW věci a postupně si otestuji i určité HW vlastnosti, které bych jinde nebo s běžným PC nezjistil. Kancelářské ntb jsou sice úžasné, ale vyvinulo se to jaksi jinam, nakonec se kolem nich válí po stole spousta připojených pičovin a kablíků a rozšiřujících portů, to by se jeden posral z toho. Ten první stroj by byl fakt na hraní a testování co od toho čekat. A kdybych to dokázal do pár let nějak posoudit, pak už bych koupil nějakou další budoucí generaci, funglovku. Tady jde o to, že bych rád zvolil nějakou kontinuitu v jedné značce, což bych dlouhodobě viděl jako "drobnou výhodu" . Getac mi přijde jako solidní produkt, protože prostě to tak má hozený. Taky třeba Lenovo jako původní IBM železo z Číny se mi jeví u nejvyšších modelů jako solidní volba, ale buhví jak to s číňanem bude. To už je zase víc politika, ne IT. To je moje úvaha, s kterou se neoobracím ani na svého bratra (servisní technik PC, ovšem segment kancelář-malé-firmy) protože by mi stejně neřekl nic nového. Co se týče nabídky kontaktu... to je asi dobrý, ale zas tak přesně formulovaný požadavek na něj teď nemám. Jsem teď v úvahách co zjistit a co udělat dřív, než budu nucen rozhodovat v nouzi.
Disassembler commented 2021-08-24 22:12:23 +02:00 (Migrated from git.spotter.cz)

i7 je staré CPU a starý stroj. Měli tam původně i5

Pozor. Důležitá jsou až ty čísla za tím.

  • i3 = mobilní nebo energeticky úsporné CPU
  • i5 = kancelářská CPU
  • i7 = výkonná CPU pro výpočetně náročnější operace a hry
  • i9 = to jste nazval přesně - herní počítače pro nerdy, kteří roupama nevědí, co s penězi

Tohle platí vždycky. 10 staré i7 bude mít samozřejmě srovnatelný výkon s 5 let starým i5, tak tohle číslo značí víceméně jen tu cílovku. Generaci značí až číslo za pomlčkou, takže třeba i7-4600M je 4. generace (Haswell), i5-7440HQ je 7. generace (Kaby Lake), i5-10210U je 10. generace (Comet Lake). Ty další čísla za tím pak značí jak nabušený v dané řadě je od hypotetického nejslabšího iX-Y000 po hypotetický nejsilnější iX-Y999. Ty písmenka vzadu taky značí nějaké konkrétní věci, tam se mějte na pozoru před písmenem U, protože to značí procesory s polovičním TDP, tedy takové, které mají sníženou spotřebu na úkor sníženého výkonu.

> i7 je staré CPU a starý stroj. Měli tam původně i5 Pozor. Důležitá jsou až ty čísla za tím. - i3 = mobilní nebo energeticky úsporné CPU - i5 = kancelářská CPU - i7 = výkonná CPU pro výpočetně náročnější operace a hry - i9 = to jste nazval přesně - herní počítače pro nerdy, kteří roupama nevědí, co s penězi Tohle platí vždycky. 10 staré i7 bude mít samozřejmě srovnatelný výkon s 5 let starým i5, tak tohle číslo značí víceméně jen tu cílovku. Generaci značí až číslo za pomlčkou, takže třeba i7-4600M je 4. generace (Haswell), i5-7440HQ je 7. generace (Kaby Lake), i5-10210U je 10. generace (Comet Lake). Ty další čísla za tím pak značí jak nabušený v dané řadě je od hypotetického nejslabšího iX-Y000 po hypotetický nejsilnější iX-Y999. Ty písmenka vzadu taky značí nějaké konkrétní věci, tam se mějte na pozoru před písmenem U, protože to značí procesory s polovičním TDP, tedy takové, které mají sníženou spotřebu na úkor sníženého výkonu.
Podhorecky commented 2021-08-24 23:22:48 +02:00 (Migrated from git.spotter.cz)

aha, díky za upřesnění. ideál by bylo, kdyby někdo řekl: "produktová řada XY tu je 5 let a ještě 3 roky bude, další přechod na nové produkty bude pro uživatele přijatelný" No tak fajn, to se dá kalkulovat. Jenže jak to znám z dealerství v broadcastu, tak ani gold reseller nevěděl do poslední chvíle, co výrobce chystá za produkty, že ukončuje dosud prodejné produkty, a jak se to promítne na obchod a na zákazníka. Výrobce dělal tajnosti zejména kvůli konkurenci. Když se novinky zjevily, byla 100% jistota, že pro koncového zákazníka to je chytře zabalený prd v blyštivém celofánu, který sice vypadá hezky, ale zato stojí víc peněz a umí celkem málo na to, jak je drahý.

Takhle ten byznys funguje, asi nejen v IT. Takže jsem si docela jist, že o plánované budoucnosti produktů se toho předem moc nedozvim.

aha, díky za upřesnění. ideál by bylo, kdyby někdo řekl: "produktová řada XY tu je 5 let a ještě 3 roky bude, další přechod na nové produkty bude pro uživatele přijatelný" No tak fajn, to se dá kalkulovat. Jenže jak to znám z dealerství v broadcastu, tak ani gold reseller nevěděl do poslední chvíle, co výrobce chystá za produkty, že ukončuje dosud prodejné produkty, a jak se to promítne na obchod a na zákazníka. Výrobce dělal tajnosti zejména kvůli konkurenci. Když se novinky zjevily, byla 100% jistota, že pro koncového zákazníka to je chytře zabalený prd v blyštivém celofánu, který sice vypadá hezky, ale zato stojí víc peněz a umí celkem málo na to, jak je drahý. Takhle ten byznys funguje, asi nejen v IT. Takže jsem si docela jist, že o plánované budoucnosti produktů se toho předem moc nedozvim.
Podhorecky commented 2021-08-25 09:06:56 +02:00 (Migrated from git.spotter.cz)

odložím Dell latitude 7424 Rugged Extreme
https://www.dell.com/cz/domacnosti/p/latitude-14-7424-laptop/pd

odložím Dell latitude 7424 Rugged Extreme https://www.dell.com/cz/domacnosti/p/latitude-14-7424-laptop/pd
Podhorecky commented 2021-08-26 09:08:51 +02:00 (Migrated from git.spotter.cz)

zrovna Nowatron má tu přehlídku docela bohatou. Tohle Google jen tak neukáže, pokud člověk neví co hledá. https://www.nowatron.cz/produkty/odolne-pc-military-tempest-doprava-medical

zrovna Nowatron má tu přehlídku docela bohatou. Tohle Google jen tak neukáže, pokud člověk neví co hledá. https://www.nowatron.cz/produkty/odolne-pc-military-tempest-doprava-medical
Podhorecky commented 2021-08-29 12:26:40 +02:00 (Migrated from git.spotter.cz)

jakmile se něco takového oznamuje v mainstreamu, tak informace je známá cca rok předem. https://www.tyden.cz/rubriky/byznys/ceny-elektroniky-rostou-prodejci-hlasi-propady-v-dostupnosti-zbozi_553397.html

jakmile se něco takového oznamuje v mainstreamu, tak informace je známá cca rok předem. https://www.tyden.cz/rubriky/byznys/ceny-elektroniky-rostou-prodejci-hlasi-propady-v-dostupnosti-zbozi_553397.html
Podhorecky commented 2021-08-30 13:44:45 +02:00 (Migrated from git.spotter.cz)

z odpovědí obchodníka:

Co se týká Getacu, BTO konfigurace se dodávají od 10 ks, ale standardně jsou k dispozici od každé modelové řady celá řada „standardních“ konfigurací.

Repasované modely bohužel nemáme.

Servis si Getac řeší sám přes RMA portál. Dostupnost náhradních dílů není problém.

Getac obměňuje generačně svoje modely, na venek zůstávají stejné, mění se většinou jen čipová sada.

Krom Getacu můžeme nabídnout ještě DELL, zde BTO není problém.

z odpovědí obchodníka: Co se týká Getacu, BTO konfigurace se dodávají od 10 ks, ale standardně jsou k dispozici od každé modelové řady celá řada „standardních“ konfigurací. Repasované modely bohužel nemáme. Servis si Getac řeší sám přes RMA portál. Dostupnost náhradních dílů není problém. Getac obměňuje generačně svoje modely, na venek zůstávají stejné, mění se většinou jen čipová sada. Krom Getacu můžeme nabídnout ještě DELL, zde BTO není problém.
Podhorecky commented 2021-09-01 14:04:45 +02:00 (Migrated from git.spotter.cz)

příslušenství https://www.procustomgroup.com

příslušenství https://www.procustomgroup.com
Podhorecky commented 2021-09-03 23:14:18 +02:00 (Migrated from git.spotter.cz)

už jsem to lépe pochopil. Řada Getac X500 má záměrně neměnný case, díky kterému se dají výhodně udržet dlouhodobé instalace v rizikovém prostředí. Tedy včetně poměrně drahého příslušenství, které bude díky stejnému designu stále kompatibilní. Nové modely této řady zlepšují akorát čipset a porty. Z tohoto pohledu je PC spíše workstation, akorát ve formě rugged NTB.
Příslušenství umožňuje doplnění, modifikace. Například klávesnici i s numerickými klávesami, stylus a podobně. Pravděpodobně ale nemá bateriový hotswap. jako má levnější řada Getacu s dvěma bateriemi.

Rozšiřující šasi se šroubuje a připojuje kablíkem, je tedy pak napevno. Má 2 sloty na PCI karty, jeden slot tedy na RAID. Konfigurace je s kartou Adaptec, která už na trhu běžně neni, ale oni zřejmě ještě nabízejí. Pravděpodobně by se dala alternovat jinou RAID kartou.
Na Procustomgroup je vidět že lze i dualboot instalace linuxu. (tedy asi neni tvrdá fixace na Windows platformu.

RMA v Americe je celkem pochopitelné, výhoda bude globální servis, otázka je, jak se prodraží pozáruční servis po pěti letech.

už jsem to lépe pochopil. Řada Getac X500 má záměrně neměnný case, díky kterému se dají výhodně udržet dlouhodobé instalace v rizikovém prostředí. Tedy včetně poměrně drahého příslušenství, které bude díky stejnému designu stále kompatibilní. Nové modely této řady zlepšují akorát čipset a porty. Z tohoto pohledu je PC spíše workstation, akorát ve formě rugged NTB. Příslušenství umožňuje doplnění, modifikace. Například klávesnici i s numerickými klávesami, stylus a podobně. Pravděpodobně ale nemá bateriový hotswap. jako má levnější řada Getacu s dvěma bateriemi. Rozšiřující šasi se šroubuje a připojuje kablíkem, je tedy pak napevno. Má 2 sloty na PCI karty, jeden slot tedy na RAID. Konfigurace je s kartou Adaptec, která už na trhu běžně neni, ale oni zřejmě ještě nabízejí. Pravděpodobně by se dala alternovat jinou RAID kartou. Na Procustomgroup je vidět že lze i dualboot instalace linuxu. (tedy asi neni tvrdá fixace na Windows platformu. RMA v Americe je celkem pochopitelné, výhoda bude globální servis, otázka je, jak se prodraží pozáruční servis po pěti letech.
Podhorecky commented 2022-06-27 20:56:13 +02:00 (Migrated from git.spotter.cz)
**Getac X600 a X600 Pro** https://www.ruggedpcreview.com/3_notebooks_getac_x600_x600pro.html https://www.getac.com/intl/products/laptops/x600/ [Getac_X600_Product_WW.pdf](/uploads/d375208dee4f4223dd82c7e8d051a0b0/Getac_X600_Product_WW.pdf)
Podhorecky commented 2023-03-17 07:54:22 +01:00 (Migrated from git.spotter.cz)
český prodejce **ELVAC** https://blog.elvac.eu/getac/ e-shop https://eshop.elvac.eu/prumyslove-notebooky-a-tablety_c501995777559808?s=6&filter=RHo4RXW3RHZHkHo4keK0iXSdkXs8Ltv5kp88Ltv5kp88Ltv5kp88Ltv5WGJfjrnSVejYYrBoQ3Jfjq-FYevBUs9HQ0J6SE9oO6rANU5cP3NiOFReODZfZtjGQcZhRts4kHKx Německý prodejce **JARLTECH**: https://www.jarltech.com/2007/artikel.php?language=en&sort=kategorie&kat_id=1583&gotoartikel=getac_x600 a-b com.cz https://www.ab-com.cz/getac-x600-39-6-cm-15-6-win-10-pro-qwerty-gps-usb-c-4g-ssd-full-hd-xr21s9jsbaca/#product_alternatives
Sign in to join this conversation.
No Label
No Milestone
No project
No Assignees
1 Participants
Notifications
Due Date
The due date is invalid or out of range. Please use the format 'yyyy-mm-dd'.

No due date set.

Dependencies

No dependencies set.

Reference: Spotter-Cluster/byznys#16
No description provided.