DS / VMMgr - Advanced services - draft k definici, co? proč? jak? #374
Loading…
x
Reference in New Issue
Block a user
No description provided.
Delete Branch "%!s()"
Deleting a branch is permanent. Although the deleted branch may continue to exist for a short time before it actually gets removed, it CANNOT be undone in most cases. Continue?
První úvaha o nadstandardních službách k softwarovému řešení VM.
Na začátek by bylo dobré říci, že původní koncept VM, tj. nutný základ, by neměl být nadstandardní službou a měl by tedy být dostupný vždy VM by měla být funkční instancí offline i bez Advanced services.
Vývoj dalších vychytávek je už k diskusi a brainstormingu, pravděpodobě se nápady teprve objeví.
Předpokládám, že když to bude naše řešení, je hlavně na vývojáři jak se k tomu postaví licenčně a dále i ekonomicky, zde bych chtěl poskytnout možnost rozhodnutí o podmínkách tak, aby to bylo motivující.
Určení co bude a co nebude nadstandardní službou můžeme udělat průběžně a později, případně připravit se později na technické navržení stávajících a budoucích sw komponent tak, aby služba mohla být označena jako Advanced service a pak poskytována. Zpočátku pujde o vylepšenou / doplněnou funkčnost. Rozhodně nemám kapacitu nabízet fulltime lidské zdroje.
Nemělo by jít pouze o online službu, tj. nemusí to být pouze vendor-locked service.
Může to být i vylepšení frontendu, vylepšení dokumentace SDK, nebo něco podobného.
Pro Advanced Services jsem založil milestone, později se snad něco objeví.
changed milestone to %7
changed the description
Tohle mi připadá jako dost rozsáhlé a neurčité téma, které je nad rámec technicky definovatelných možností nebo omezení.
Nadstandardní služba může být prakticky cokoliv, co si s protistranou domluvíme.
Atd. atd. Ten samotný základ VM, VMMgr i DS je natolik low-level, že se na něj dá napasovat prakticky cokoliv. A serverových aplikací může být nepřeberné množství, takže nedává moc smysl je nějak vymezovat.
Velice podobný problém řešíme v našem týmu v zaměstnání. Jsme middleware tým, ale definice middleware je natolik široká a neostrá, že vlastně nejsme schopni říct, co všechno můžeme poskytnout, dokud někdo nepřijde a konkrétně se nezeptá, jestli uděláme tohle či támhleto. Jenže se při hledání toho správného týmu management většinou ptá "Co děláte za technologie?" a když jim odhrkáme těch 60 věcí, které děláme nebo jsme historicky dělali a oni zrovna chtějí tu 61., tak se nepotkáme ani přesto, že bychom požadovaný úkol také zvládli.
Takže bych možná zákazníkům vyrobil pár případových studií s tím, že když by náhodou chtěli něco nad rámec toho, co platforma v základu umí, můžou se zeptat.
ok, díky za komentář... já myslím že jsme ještě na úplném začátku, takže je na místě vést tyto (zatím abstrakní) úvahy. Otevřel jsem to jako téma, aby to bylo na stole dostatečně dlouho k promyšlení.
Úvahy co konkrétně nabídnout, nebo jakým způsobem přinášet ty advanced services jsou stále nejasné.
Snažím se být konzistentní ve svém přístupu, kdy jsem nebyl zrovna nakloněn jiným čistě byznysovým projektům, kde služby dominují a bez nich to postrádá smysl. Zároveň abych úplně nezabil projekt nějakým zásadním omezením. Rád bych udržel svou "potrhlou jinakost" kterou zatím naplňujeme tak jako dosud.
Takže budu v pohodě i s tím, že až po fázi stabilního základu dojde na divotvorné nápady, tak aby bylo snadné říci: ano, můžeme to udělat jako advanced service a nenabourá nám to celou koncepci.
ohledně výše vypsaných příkladů... ano, nějak podobně o tom přemýšlím, ale zatím ne tak do hloubky.
Už teď bych viděl směr, že VM bez kooperativních services by byla tou základní a dobře použitelnou VM.
Vývoj kooperativních a síťujících služeb by byl to pokročilé, co by z více na sobě nezávislých instancí VM udělalo nástroje, nebo datové zdroje, které posilují propojenost mezi různými subjekty. Ty, které původně nemají tolik společného. Zároveň si chtějí zachovat nástroje a workflow pod svojí kontrolou. Takže proto by jim nikdy nepřišly vhodné cloudové služby.
Byl bych rád, aby se začala VM používat víc tímto kooperujícím způsobem, ale zas nejsem tak naivní abych si myslel, že by o to všichni hned stáli. Není jednoduché naučit se tak myslet. Je to na lidech. Jen sázím na to, že s aplikačním řešením se o tom přemýšlí lép, než bez něj.
V současné době to chápu tak, že "opendata" jsou pro soukromý i neziskový sektor jaksi neatraktivní k poskytování, ale sklízet je, to zas jo... Když vznikne nějaký zdroj opendat, je to veřejná instituce, nebo nějaký neziskový centralizující subjekt, který tyto data koncentruje.
Pokud by do tohoto zažitého modelu přispěl náš projekt větěší decentralizací a snadnějším poskytováním opendat dalším subjektům, které jsou na podobné zájmové rovině, tak fajn.
moved to Spotter-Cluster#61