Změny na serveru, změny s VM a změny souvisejícího projektu #49

Open
opened 2021-01-06 16:26:16 +01:00 by Podhorecky · 12 comments
Podhorecky commented 2021-01-06 16:26:16 +01:00 (Migrated from git.spotter.cz)

Toto je návrh změn k diskusi, ke kterému potřebuji komentář o proveditelnosti, případně doporučení k jednoduššímu nebo efektivnějšímu postupu. Vymýšlím si to proto, že hledám, jak v situaci kdy neumím oslovit další lidi, optimalizovat projekt a přitom v něm mít stále možnost vývoje do budoucnosti. Až se mi situace zlepší. Můj nejvyšší plán je stále stejný, pořád hledám jen trochu jinou cestu kudy se k němu dostat. Něco ohledně instalace na hostingu už jsme probírali, na to navazuji. Prosím pak o reakci. Po ní dojdeme k zadání.

Nejdřív bych to celé rozdělil na 3 skupiny:

  • operace na hostingu - upgrade a změny
  • změny s VM
  • změny na site a projektu

1) operace na hostingu

Zde je maximum činnosti podle vašeho dřívějšího návrhu, tj. Upgrade OS, kontejnerizace apps. Část nakontejnerovaných app bude na veřejných doménách a může být mnou přechodně dostupná jako "demo" nějakým demo účtem (decidim, SeedDMS, DHIS2, Odoo) Privátní app (Nextcloud, WP, Gitlab, dokumentace) budou pochopitelně stále privátní. Pro administrativní přístup k běhu těch "veřejných" App může být využt přístup přes rozhraní, které používáme na VM. Možná nějaké drobné změny. Funkčnost LDAP pro některé apps jsme sice diskutovali, ale netlačím na to, později ještě zmíním. Můžeme být i ve stádiu průzkumu.

Backup + restore data:
Decidim (zde jsem zvědav jak to dopadne s daty a novou verzí)
SeedDMS (komplet)
Všechny ostatní projektové apps + data + dokumentace (tj. komplet včetně WP atd)

Backupem myslím vaše pracovní zálohy pro účel přeinstalace hostingu, ne trvalé zálohování. Ohledně trvalých záloh serverových dat to nemám upe promyšleno, Můžeme pořešit později.

Nezálohovat data:
Pan-do/ra (media.spotter.ngo)
Odoo data (spotter.cloud) - zde konstatuji, že se mi ani při zvýšeném úsilí nepodařilo odmazat demodata uživatelskou cestou. Jenže pro budoucí použití to potřebuju bez demodat. Takže mé pokusy stále neúspěšné. Dobrá zpráva je, že bych pro budoucí provoz nemusel mít EET, tj. nemusel kupovat EET rozšíření. Zabývat se aplikací Odoo tímto způsobem mne nutí moje blízká budoucnost, nevím jak se rozhodnu, ale pro OSVČ by mi mohlo stačit.

Aplikace DHIS2:
Při překladu jsem se postupně seznámil s možnostmi DHIS2, vidím to teď střízlivěji. Appku stojí zato ukázat, její instalace WAR souboru je údajně primitivní, zároveň to je ale poměrně košatý sw, který by v ostrém provozu potřeboval větší péči a resources. Ty já nemůžu ani demovat, např. SMS gateways, mobile device management, integraci, atd. Zahrnuti jazyka do nově vydaných verzí si vývojáři řeší podle vlastních roadmaps. Aktualizace jednotlivých verzí dílčích apps uvnitř DHIS2 je, ale nevím kdy, takže momentálně není ČJ v "poslední verzi" a není ani v Android 2.3 aplikaci. Dosud nemám k přeložení metadata které jsou podstatnou součástí k použítí a pochopení české verze.

Moje "sdělení směrem ven" tedy bude spíš střídmé, ve smyslu "zde představuji plně zařízenou hotelovou kuchyni s hrnci, sporáky a knihami receptů na pokrmy". Je to něco jiného, než vizualizace dat CovData kde suroviny jsou stejné, ale jako konzument už dostáváte hotový pokrm od číšníka, nic o kuchyni a způsobu uvaření nevíte.

Stále platí, že k odprezentování DHIS2 se budu muset s tím trochu naučit a přizpůsobit. Kdybych v průběhu přizpůsobování došel k názoru že to je "marná snaha dělat z toho veřejný cirkus" protože jak říkám výše...je to spíš hotelová kuchyň, než hotové servírované jídlo. Novináři a veřejnost jsou hladoví po pokrmech, ne po příležitosti vtrhnout do cizí kuchyně a učit se v ní vařit, aby si uvařili vlastní krmivo pro ostatní. (možná se mýlím? to se uvidí)

Nicméně DHIS2 může být později v kontejneru na VM k dispozici. Ona se i tak dá použít "profesionálně"

Doménu na mém serveru pro veřejnost můžu použít https://trendspotter.cz Časově kdy to udělám, je nyní už jedno, jsem dávno po termínu.

Z výčtu aktivních app na mém hostingu jsem odstranil Pan.do/ra včetně obsahu, tuto app vyřeším v části "změny na VM".

Předpoklad je, abych se s běžícími apps kapacitně vešel do stávajícího hostingu. Paměťově+výkonově zatím netuším, snad také. V nouzi, kdybychom pozorovali že apps trpí nedostatkem paměti a vadí to, pak dojde k navýšení paměti a výkonu.

Pokud jsem něco nepopsal, doplníme.

2) změny s VM

předně bych chtěl říct, že po technické stránce je návrh převážně OK. Změny VM navrhuji ve způsobu "odprezentování". Moc se mi do toho nechce, původně jsem to tak nechtěl, ale prostě hledám nějakou cestu. Budu rád, když mne uspěrníte, pokud uvidíte nějakou lepší ověřenou cestu.

Takže podobně jako u mnoha jiných nabízených SW, navrhuji "3 tarify" poskytnutí VM do světa:

A. Spotter Cluster FREE

  • VM by byla okamžitě k downloadu anonymě. Heslo do VM by bylo veřejně známé. Kdo by to potřeboval, tak ať si heslo k VM změní.(?)
  • VM by obsahovala možnost instalace několika "podřadnějších aplikací" které v sobě ani nemají potenciál byznysového "vytěžení" např.:
  • Kanboard
  • CTS
  • Pan.do/ra (ta by tedy byla pouze jako součást VM, nejsem teď schopen s touto app vymýšlet něco "živého")
  • Horde (když ho vzkřísíte)
  • OpenData Kit
  • ...
  • jiná primitivní Appka, ještě se po něčem porozhlédnu tak, aby to bylo trochu unikátní a v souladu. Mělo by appek být rozumné množství, aby to někomu stálo zato se tím zabývat.
  • další nápady čím VM FREE ozdobit, je k diskusi.

pro vás by to znamenalo zase nějaké to odladění deployovacích skriptů u apps které navrhnu. Doufám že ne příliš neřešitelné...

K VM bych neposkytoval naší dokumentaci, nanejvýš nějakou tu "stručnější Wiki bez hesel".

FREE by tedy bylo zdarma. Na vyzkoušení kdejakým anonymům až moc dobrý. (?)

Support = 0

Updaty = pouze když by byl update verze NGO, nebo žádné.

B. Spotter Cluster NGO

VM dostupná ke stažení, ovšem bez veřejně dostupného hesla.
Každý, kdo by měl opravdu zájem, tak si o přístupové heslo napíše. Heslo by si pak MUSEL změnit na vlastní.
Já mu pošlu obratem Agreement, že musí být NGO a že to nebude používat komerčně. A že za těchto podmínek to má taky Zdarma just-as-is.

Funkčnost VM vpodstatě na úrovni jak je teď. Typické appky na kterých jsme už vypotili hodně sádla

  • Sahana + SAMBRO + ...
  • Ushahidi
  • DHIS2
  • atd...
  • CoopCycle (když ho vzkřísíte)
  • plus to co je FREE

Tohle vše taky zdarma, ale pouze za Agreement. Jinak nasrat.

C. Spotter Cluster Advanced services

Advanced services jsme už dříve lehce rozdiskutovali, do toho se schová prakticky vše navíc, a bude to "placená práce" pro vývojáře na nějaké zadání a pak taky i placená VM od zájemců o tyto advanced services.

Takže zde bych vystřelil nějakou dostatečně vysokou cenu. Zatim zkušebně. Je to v souladu s principy GNU/GPL licencí, které se týkají VM?

Z Advanced services zatím nemáme připraveno prakticky nic, možná tu VPNku, takže není co nabízet předem, ale zkusit se to musí. Jsem stále Work In Progress.

Musel bych na webu více rozvést a obhájit důležitost, co by to mohlo být za pokročilou funkčnost a co vše stojí za ty peníze. Dokumentace by byla k dispozici jak pro vývoj, tak pro uživatele.

Otázka je, jaký k tomu navrhnout Agreement a jestli k tomu vymýšlet nějaké další podmínky použití.


Shrnuto: Verze A zdarma s omezenou použitelností, verze B zdarma, kde si chci udržet nějakou lehkou exkluzivitu v kombinaci aplikací a našeho know-how, verze C nějaké fantazírovaní do budoucnosti.

Tady asi vidíte, že návrh volím tak, aby byl pochopitelný, jako už je známý jinde. Je to všude stejný, furt dokola v různých příchutích. Liší se promyšleností. A já nejsem žádná bohatá firma s týmem 20ti Indů :(

Mám pocit, že někteří lidé mi vůbec nerozumí a proto je to nezajímá. Nejsou ochotni zkoumat, co říkám, když neví, PROČ jim to říkám. To je asi i můj nedostatek ve sdělení, ale přímo se promítá i na nezájem o cokoliv dalšího.

Technická příprava VM by vyžadovala přípravu přinejmenším 2 typů VM okamžitě k downloadu. Ty pak budou viset na mém hostingu.

U naší aplikační vrstvy budou potřeba úpravy tak, aby verze VM FREE uměla pouze minimum toho, co je potřeba. Takže asi ořezat funkčnost...
Verze for NGO bude +/- to co máme a na čem jsme schopni pracovat.
Verze Advanced je furt v nedohlednu.

To, co bude na mém hostingu živě, se bude hodně podobat verzi "B - NGO"

Frontend nemám vyřešen a to bude asi jedno z prvních placených zadání pro někoho.

3) Změny Projektu a další.

V souvislosti s návrhem těchto 3 variant VM bych rád "zpřístupnil" část svého projektového prostředí na Gitlabu, (nebo spíš na GitHubu? Poraďte) kde bude přístup jen k něčemu.

Nedostatkem tohoto nápadu je, že já zatím nedokážu po projektové stránce řídit vývoj SW, kdyby se o to někdo nedejbože pokusil. Přijímat PR, testovat kód atd.

Co se týče založení veřejného projektu, Můžeme vycházet např. ze založeného projektu Spotter-media. Tím by se dala naplnit i možnost kontribuce. Ostatní projekty na Gitlabu by byly stále neveřejné.

Další změnou by mělo být dopracování veřejné site na Spotter.ngo v anglickém jazyce. Tam by také byla nabídka 3 typů VM. To musím nějak slepit, aby si anglicky mluvící lidé mohli udělat obrázek.

Po tomto zveřejnění se odvážím vlézt na nějakou veřejnou pracovní burzu a budu shánět v ČR týpka, který by se pustil placeně do "Advanced features"

Předpokládám, že kdyby toto "dělení A B C" neviděl, tak by se stejně ptal co to je za projekt a kde v tom mám zamontovanej ten skvělej byznysplán.

Co se týče té mojí vlastní "byznysové" linie, tj. jak to zobchodovat za ty "Advanced features" tak to je teď pro mne nejtěžší úloha k rozhodnutí, musel bych tedy začít novou živnost na ŽL typu "poskytování SW, poradenství..." , pak mít víru, že nějaké peníze spadnou odkudsi z nebe a že po povinných platbách po roce budu alespoň na nule. Protože reálně jsem se zájmem na nule, zatim neexistuje nikdo, kdo by byl ochoten se mnou obcovat s penězi. Musel by v tom totiž vidět nějakou vlastní příležitost.

Dosud jsem s tím žádné podnikatelské úmysly nerealizoval a ani neodepisoval náklady, když mám pozastavenou živnost.

Pochopitelně, že takto to nejde do nekonečna, bohužel asi budu muset začít v době, "best_in_covid" což je šílený :(

Můžete to prosím nějak okomentovat? Jak budete mít čas.

Toto je **návrh změn k diskusi**, ke kterému potřebuji komentář o proveditelnosti, případně doporučení k jednoduššímu nebo efektivnějšímu postupu. Vymýšlím si to proto, že hledám, jak v situaci kdy neumím oslovit další lidi, optimalizovat projekt a přitom v něm mít stále možnost vývoje do budoucnosti. Až se mi situace zlepší. Můj nejvyšší plán je stále stejný, pořád hledám jen trochu jinou cestu kudy se k němu dostat. Něco ohledně instalace na hostingu už jsme probírali, na to navazuji. Prosím pak o reakci. Po ní dojdeme k zadání. Nejdřív bych to celé rozdělil na 3 skupiny: - operace na hostingu - upgrade a změny - změny s VM - změny na site a projektu ***1) operace na hostingu*** Zde je maximum činnosti podle vašeho dřívějšího návrhu, tj. Upgrade OS, kontejnerizace apps. Část nakontejnerovaných app bude na veřejných doménách a může být mnou přechodně dostupná jako "demo" nějakým demo účtem (decidim, SeedDMS, DHIS2, Odoo) Privátní app (Nextcloud, WP, Gitlab, dokumentace) budou pochopitelně stále privátní. Pro administrativní přístup k běhu těch "veřejných" App může být využt přístup přes rozhraní, které používáme na VM. Možná nějaké drobné změny. Funkčnost LDAP pro některé apps jsme sice diskutovali, ale netlačím na to, později ještě zmíním. Můžeme být i ve stádiu průzkumu. Backup + restore data: Decidim (zde jsem zvědav jak to dopadne s daty a novou verzí) SeedDMS (komplet) Všechny ostatní projektové apps + data + dokumentace (tj. komplet včetně WP atd) Backupem myslím vaše pracovní zálohy pro účel přeinstalace hostingu, ne trvalé zálohování. Ohledně trvalých záloh serverových dat to nemám upe promyšleno, Můžeme pořešit později. Nezálohovat data: Pan-do/ra (media.spotter.ngo) Odoo data (spotter.cloud) - zde konstatuji, že se mi ani při zvýšeném úsilí nepodařilo odmazat demodata uživatelskou cestou. Jenže pro budoucí použití to potřebuju bez demodat. Takže mé pokusy stále neúspěšné. Dobrá zpráva je, že bych pro budoucí provoz nemusel mít EET, tj. nemusel kupovat EET rozšíření. Zabývat se aplikací Odoo tímto způsobem mne nutí moje blízká budoucnost, nevím jak se rozhodnu, ale pro OSVČ by mi mohlo stačit. Aplikace DHIS2: Při překladu jsem se postupně seznámil s možnostmi DHIS2, vidím to teď střízlivěji. Appku stojí zato ukázat, její instalace WAR souboru je údajně primitivní, zároveň to je ale poměrně košatý sw, který by v ostrém provozu potřeboval větší péči a resources. Ty já nemůžu ani demovat, např. SMS gateways, mobile device management, integraci, atd. Zahrnuti jazyka do nově vydaných verzí si vývojáři řeší podle vlastních roadmaps. Aktualizace jednotlivých verzí dílčích apps uvnitř DHIS2 je, ale nevím kdy, takže momentálně není ČJ v "poslední verzi" a není ani v Android 2.3 aplikaci. Dosud nemám k přeložení metadata které jsou podstatnou součástí k použítí a pochopení české verze. Moje "sdělení směrem ven" tedy bude spíš střídmé, ve smyslu "zde představuji plně zařízenou hotelovou kuchyni s hrnci, sporáky a knihami receptů na pokrmy". Je to něco jiného, než vizualizace dat [CovData](https://covdata.cz) kde suroviny jsou stejné, ale jako konzument už dostáváte hotový pokrm od číšníka, nic o kuchyni a způsobu uvaření nevíte. Stále platí, že k odprezentování DHIS2 se budu muset s tím trochu naučit a přizpůsobit. Kdybych v průběhu přizpůsobování došel k názoru že to je "marná snaha dělat z toho veřejný cirkus" protože jak říkám výše...je to spíš hotelová kuchyň, než hotové servírované jídlo. Novináři a veřejnost jsou hladoví po pokrmech, ne po příležitosti vtrhnout do cizí kuchyně a učit se v ní vařit, aby si uvařili vlastní krmivo pro ostatní. (možná se mýlím? to se uvidí) Nicméně DHIS2 může být později v kontejneru na VM k dispozici. Ona se i tak dá použít "profesionálně" Doménu na mém serveru pro veřejnost můžu použít https://trendspotter.cz Časově kdy to udělám, je nyní už jedno, jsem dávno po termínu. Z výčtu aktivních app na mém hostingu jsem odstranil Pan.do/ra včetně obsahu, tuto app vyřeším v části "změny na VM". Předpoklad je, abych se s běžícími apps kapacitně vešel do stávajícího hostingu. Paměťově+výkonově zatím netuším, snad také. V nouzi, kdybychom pozorovali že apps trpí nedostatkem paměti a vadí to, pak dojde k navýšení paměti a výkonu. Pokud jsem něco nepopsal, doplníme. ***2) změny s VM*** předně bych chtěl říct, že po technické stránce je návrh převážně OK. Změny VM navrhuji ve způsobu "odprezentování". Moc se mi do toho nechce, původně jsem to tak nechtěl, ale prostě hledám nějakou cestu. Budu rád, když mne uspěrníte, pokud uvidíte nějakou lepší ověřenou cestu. Takže podobně jako u mnoha jiných nabízených SW, navrhuji "**3 tarify**" poskytnutí VM do světa: **A. Spotter Cluster FREE** - VM by byla okamžitě k downloadu anonymě. Heslo do VM by bylo veřejně známé. Kdo by to potřeboval, tak ať si heslo k VM změní.(?) - VM by obsahovala možnost instalace několika "podřadnějších aplikací" které v sobě ani nemají potenciál byznysového "vytěžení" např.: - Kanboard - CTS - Pan.do/ra (ta by tedy byla pouze jako součást VM, nejsem teď schopen s touto app vymýšlet něco "živého") - Horde (když ho vzkřísíte) - OpenData Kit - ... - jiná primitivní Appka, ještě se po něčem porozhlédnu tak, aby to bylo trochu unikátní a v souladu. Mělo by appek být rozumné množství, aby to někomu stálo zato se tím zabývat. - další nápady čím VM FREE ozdobit, je k diskusi. pro vás by to znamenalo zase nějaké to odladění deployovacích skriptů u apps které navrhnu. Doufám že ne příliš neřešitelné... K VM bych neposkytoval naší dokumentaci, nanejvýš nějakou tu "stručnější Wiki bez hesel". FREE by tedy bylo zdarma. Na vyzkoušení kdejakým anonymům až moc dobrý. (?) Support = 0 Updaty = pouze když by byl update verze NGO, nebo žádné. **B. Spotter Cluster NGO** VM dostupná ke stažení, ovšem bez veřejně dostupného hesla. Každý, kdo by měl opravdu zájem, tak si o přístupové heslo napíše. Heslo by si pak MUSEL změnit na vlastní. Já mu pošlu obratem Agreement, že musí být NGO a že to nebude používat komerčně. A že za těchto podmínek to má taky Zdarma just-as-is. Funkčnost VM vpodstatě na úrovni jak je teď. Typické appky na kterých jsme už vypotili hodně sádla - Sahana + SAMBRO + ... - Ushahidi - DHIS2 - atd... - CoopCycle (když ho vzkřísíte) - plus to co je FREE Tohle vše taky zdarma, ale pouze za Agreement. Jinak nasrat. **C. Spotter Cluster Advanced services** Advanced services jsme už dříve lehce rozdiskutovali, do toho se schová prakticky vše **navíc**, a bude to "placená práce" pro vývojáře na nějaké zadání a pak taky i placená VM od zájemců o tyto advanced services. Takže zde bych vystřelil nějakou dostatečně vysokou cenu. Zatim zkušebně. **Je to v souladu s principy GNU/GPL licencí, které se týkají VM?** Z Advanced services zatím nemáme připraveno prakticky nic, možná tu VPNku, takže není co nabízet předem, ale zkusit se to musí. **Jsem stále Work In Progress**. Musel bych na webu více rozvést a obhájit důležitost, co by to mohlo být za pokročilou funkčnost a co vše stojí za ty peníze. Dokumentace by byla k dispozici jak pro vývoj, tak pro uživatele. Otázka je, jaký k tomu navrhnout Agreement a jestli k tomu vymýšlet nějaké další podmínky použití. ---------------------------- **Shrnuto: Verze A zdarma s omezenou použitelností, verze B zdarma, kde si chci udržet nějakou lehkou exkluzivitu v kombinaci aplikací a našeho know-how, verze C nějaké fantazírovaní do budoucnosti.** Tady asi vidíte, že návrh volím tak, aby byl pochopitelný, jako už je známý jinde. Je to všude stejný, furt dokola v různých příchutích. Liší se promyšleností. A já nejsem žádná bohatá firma s týmem 20ti Indů :( Mám pocit, že někteří lidé mi vůbec nerozumí a proto je to nezajímá. Nejsou ochotni zkoumat, co říkám, když neví, PROČ jim to říkám. To je asi i můj nedostatek ve sdělení, ale přímo se promítá i na nezájem o cokoliv dalšího. Technická příprava VM by vyžadovala přípravu **přinejmenším 2 typů VM** okamžitě k downloadu. Ty pak budou viset na mém hostingu. U naší aplikační vrstvy budou potřeba úpravy tak, aby verze VM FREE uměla pouze minimum toho, co je potřeba. Takže asi ořezat funkčnost... Verze for NGO bude +/- to co máme a na čem jsme schopni pracovat. Verze Advanced je furt v nedohlednu. To, co bude na mém hostingu živě, se bude hodně podobat verzi **"B - NGO"** Frontend nemám vyřešen a to bude asi jedno z prvních placených zadání pro někoho. ***3) Změny Projektu a další.*** V souvislosti s návrhem těchto 3 variant VM bych rád "zpřístupnil" část svého projektového prostředí na Gitlabu, (nebo spíš na GitHubu? Poraďte) kde bude přístup jen k něčemu. Nedostatkem tohoto nápadu je, že já zatím nedokážu po projektové stránce řídit vývoj SW, kdyby se o to někdo nedejbože pokusil. Přijímat PR, testovat kód atd. Co se týče založení veřejného projektu, Můžeme vycházet např. ze založeného projektu Spotter-media. Tím by se dala naplnit i možnost kontribuce. Ostatní projekty na Gitlabu by byly stále neveřejné. Další změnou by mělo být dopracování veřejné site na [Spotter.ngo](https://spotter.ngo) v anglickém jazyce. Tam by také byla nabídka 3 typů VM. To musím nějak slepit, aby si anglicky mluvící lidé mohli udělat obrázek. Po tomto zveřejnění se odvážím vlézt na nějakou veřejnou pracovní burzu a budu shánět v ČR týpka, který by se pustil placeně do "Advanced features" Předpokládám, že kdyby toto "dělení A B C" neviděl, tak by se stejně ptal co to je za projekt a kde v tom mám zamontovanej ten skvělej byznysplán. Co se týče té mojí vlastní "byznysové" linie, tj. jak to zobchodovat za ty "Advanced features" tak to je teď pro mne nejtěžší úloha k rozhodnutí, musel bych tedy začít novou živnost na ŽL typu "poskytování SW, poradenství..." , pak mít víru, že nějaké peníze spadnou odkudsi z nebe a že po povinných platbách po roce budu alespoň na nule. Protože reálně jsem se zájmem na nule, zatim neexistuje nikdo, kdo by byl ochoten se mnou obcovat s penězi. Musel by v tom totiž vidět nějakou vlastní příležitost. Dosud jsem s tím žádné podnikatelské úmysly nerealizoval a ani neodepisoval náklady, když mám pozastavenou živnost. Pochopitelně, že takto to nejde do nekonečna, bohužel asi budu muset začít v době, "best_in_covid" což je šílený :( Můžete to prosím nějak okomentovat? Jak budete mít čas.
Disassembler commented 2021-01-06 18:47:00 +01:00 (Migrated from git.spotter.cz)

Vy jste mi vtipálek. Od pondělka smolím notičky k upgradu, dnešním odpolednem mám krásných 222 řádků příkazů a poznámek k upgradu a migraci a vy mi tu střelíte tohle. :) Naštěstí tam ještě nemám zahrnuty kontejnery s aplikacemi ze SpotterVM, takže počkám, až se vymačkáte a pak z toho vytvořím itinerář a nechám Vás jej odsouhlasit.

Sice nemám reagovat, ale hned os pasu střelím otázku - Budeme povyšovat tarif na CX41? tj. ze současných 2 CPU, 8 GB RAM, 80 GB HDD za 10,88 EUR na 4 CPU, 16 GB RAM a 160 GB HDD za 19,24 EUR. Nemusíme, ale pak je současný na hraně využití systémových prostředků, takže pro vytvoření dalších kontejnerů budeme muset vyatomovat nějaké staré. Např. vyměnit Pandoru za DHIS2, jak nejspíše plánujete.

Vy jste mi vtipálek. Od pondělka smolím notičky k upgradu, dnešním odpolednem mám krásných 222 řádků příkazů a poznámek k upgradu a migraci a vy mi tu střelíte tohle. :) Naštěstí tam ještě nemám zahrnuty kontejnery s aplikacemi ze SpotterVM, takže počkám, až se vymačkáte a pak z toho vytvořím itinerář a nechám Vás jej odsouhlasit. Sice nemám reagovat, ale hned os pasu střelím otázku - **Budeme povyšovat tarif na CX41?** tj. ze současných 2 CPU, 8 GB RAM, 80 GB HDD za 10,88 EUR na 4 CPU, 16 GB RAM a 160 GB HDD za 19,24 EUR. Nemusíme, ale pak je současný na hraně využití systémových prostředků, takže pro vytvoření dalších kontejnerů budeme muset vyatomovat nějaké staré. Např. vyměnit Pandoru za DHIS2, jak nejspíše plánujete.
Disassembler commented 2021-01-06 19:03:38 +01:00 (Migrated from git.spotter.cz)

(A Odoo jsem právě naučil instalovat se bez demo dat v ef116c12ef)

(A Odoo jsem právě naučil instalovat se bez demo dat v https://git.spotter.cz/Spotter-Cluster/Spotter-VM/-/commit/ef116c12ef4dd2d6597fab6677df41946ee7131d)
Podhorecky commented 2021-01-06 19:12:39 +01:00 (Migrated from git.spotter.cz)

pardon, mohl jsem začít o pár dní dřív. Zkusme nejdřív původní tarif bez Pan.do/ra a s DHIS2. chápu, ono to může být líné. :( Zvažoval jsem taky "nulovou" variantu, kde DHIS2 u mne nebude a budu odkazovat jen na ta cizí dema. A po půlroce o DHIS2 udělal přesnější rozhodnutí.
Prosím tedy nejdřív o pokus na starém tarifu, abych si uvědomil jak to "neběhá".
Ještě doplním můj text, aby se dalo uvažovat o celé změně.

pardon, mohl jsem začít o pár dní dřív. Zkusme nejdřív původní tarif bez Pan.do/ra a s DHIS2. chápu, ono to může být líné. :( Zvažoval jsem taky "nulovou" variantu, kde DHIS2 u mne nebude a budu odkazovat jen na ta cizí dema. A po půlroce o DHIS2 udělal přesnější rozhodnutí. **Prosím tedy nejdřív o pokus na starém tarifu**, abych si uvědomil jak to "neběhá". Ještě doplním můj text, aby se dalo uvažovat o celé změně.
Podhorecky commented 2021-01-06 20:46:25 +01:00 (Migrated from git.spotter.cz)

changed the description

changed the description
Podhorecky commented 2021-01-06 20:53:24 +01:00 (Migrated from git.spotter.cz)

changed the description

changed the description
Podhorecky commented 2021-01-06 22:19:50 +01:00 (Migrated from git.spotter.cz)

changed the description

changed the description
Disassembler commented 2021-01-06 23:57:31 +01:00 (Migrated from git.spotter.cz)

Pro administrativní přístup k běhu těch "veřejných" App může být využt přístup přes rozhraní, které používáme na VM.

V současnosti nemůže. Rozhraní VM očekává i prostředí VM, tj. Alpine linux atd. To rozhraní se samozřejmě upravit do té míry, že to pojede skoro všude, ale je od začátku koncipováno jako prototyp s tím, že se celý ksicht bude přepisovat, až se vyřeší záležitosti rozhraní mezi frontendem a backendem a až najde někdo, kdo nepropadá depresím, když má zeditovat CSS soubor. To byl ten hlavní důvod (mimo systémových prostředků) proč demo, co bylo na doméně vm.spotter.cz, bylo zahostováno na hypervizoru u mě.

Takže rozdíl mezi veřejnými a neveřejnými aplikacemi v zásadě bude stát na tom, komu dáte přístupové údaje.

Nicméně DHIS2 může být později v kontejneru na VM k dispozici

To už je.

změny s VM - Spotter Cluster FREE, Spotter Cluster NGO

Tohle bych asi řešil na úrovni přístupu do repozitáře aplikací. Image ke stažení a VM jako taková by byla stejná, ale kdo by se upsal krví, dostal by sadu přihlašovacích údajů, kterou by si v rozhraní VM zadal do chlívků Přístupové údaje k distribučnímu serveru a mávnutím kouzelného proutku by koukal na repo, kde by mimo těch free věcí měl i Sahany a jiná zvířátka.

Horde (když ho vzkřísíte)

Nepovažuji jej v roce 2021 za užitečný a udržovaný. Poslední servisní release vyšel v roce 2017. Kdokoliv si dneska může zadarmo přetáhnout doménu pod různé Googly a jiné Microsofty a mít snadno ovladatelný groupware. Poslední dva roky mám problém lidem (resp. firmám) vnucovat i ten svůj vypiplaný mailserver s RoundCube a NextCloudem, protože malé firmy si vystačí i právě s těmi zadarmovými privacy dírami a velké firmy si radši koupí nějaký SharePoint nebo podobnou hovadinu, která se nastavuje tak, že se hodí svazek bankovek správným směrem.

Spotter Cluster Advanced services - Je to v souladu s principy GNU/GPL licencí, které se týkají VM?

lol, to je celý business model mého chlebodárce. Zdrojáky? Tadyhle si stáhněte. Jo vy s tím chcete i pomoct? Tadyhle si zaplaťte.

Otázka je, jaký k tomu navrhnout Agreement a jestli k tomu vymýšlet nějaké další podmínky použití.

Z technického hlediska bych nevymýšlel bych a nechal to úplně jako zakázkovou výrobu, klidně i úplně mimoběžnou se samotnou VM. Když přijde klient, že chce rozběhat appku na vlastním železe a s nějakou SpotterVM se nechce zahazovat, milerádi mu to tam nastrkáme. Znova opakuji, že pro technicky zdatného člověka je celá ta abstrakce, kterou VM představuje, spíše překážkou, než aby práci usnadnila.

aby verze VM FREE uměla pouze minimum toho, co je potřeba

To se teoreticky dá taky ošetřit nějakým kurvítkem, podobně jako ten demo mód, nicméně pokud to má být fakt pod GPL, tak si to kdokoliv šikovnější zas odkurví, takže pak to zase stojí a padá jen na těch přístupech k repozitáři aplikací.

bych rád "zpřístupnil" část svého projektového prostředí na Gitlabu

Pokud byste to chtěl pouze pro čtení, můžeme to udělat i na Vašem GitLabu. Pokud chcete přijímat pull requesty a řešit issues (což dle Vašeho dalšího bodu zatím nechcete), tak pak je to v zásadě fuk. GitLab má menší uživatelskou základnu, ale tím pádem je tam zaregistrováno i o trochu méně idiotů. Možnosti jsou zhruba stejné a neočekávané změny funkcionality, privacy policy a jiných věcí byly v minulosti u obou, takže tady asi nevyhraje nikdo.

Tam by také byla nabídka 3 typů VM

Výběr jazyka byla taky jedna z plánovaných featur, která je skoro hotová, akorát ji chybí doladit, což by se mělo dělat během výroby "ostrého" frontendu.

Co se týče té mojí vlastní "byznysové" linie, tj. jak to zobchodovat za ty "Advanced features"

Přednostně bych se zaměřil na prodávání toho know-how a dílčích technických řešení (aplikací a jejich kombinací, resp. jejich konfigurace a supportu) než VM jako celku. (Což, předpokládám, máte pod tím pojmem advanced services)

Vy nepotřebujete mít produkt. Produkt má každej, kdo má díru do prdele. Vy jste někdo, kdo je má všechny prozkoumané (produkty i prdele) a jste schopen z fleku nejen říct, co který umí a proč se hodí pro konkrétní nasazení, ale dokonce jej i nasadit, nakonfigurovat, customizovat a na závěr předvést stádu vyplašených laní, který čudlik se kde mačká, aby to dělalo maximum toho, co to dělat má. Nepřipadá mi efektivní pokoušet se nutit organizacím nějaký prefabrikát a nechávat odpovědnost za uvedení do provozu a následnou správu na nich.

To že ty appky můžeme nainstalovat lusknutím prstu je sice fajn, ale o to hůř se nám budou ohýbat tak, aby pasovaly každému. Vyrobit uživatelská rozhraní takovým způsobem, abychom z toho měli krásný, koherentní a snadno ovladatelný celek je v rozporu z požadavkem na to, nabídnout uživateli široké možnosti konfigurace, i s požadavkem na co nejmenší zásah do cizího kódu. A podrobné možnosti konfigurace naopak zase zesložiťují celkové nastavení, často do té míry, že začne být nestravitelné pro BFU a je potřeba za to posadit někoho, kdo ví, co dělá. A pro toho je často prostě jednodušší si ty konfiguráky otevřít a upravit si je v textovém editoru, než se drbat s nějakým klikátkem.

Například správné nastavení těch pitomých TLS certifikátů, bez kterých ta VM nemůže ve skutečném světě fungovat, je nadlidský úkol i pro spoustu juniorních sysadminů. Dokumentace pro nginx je dostupná a srozumitelná a pokud ne, tak se dá pomoc vyptat na fórech nebo jiném StackOverflow. My přes to ale švihneme rozhraní, které zastírá 95 % věcí, které považujeme za nepodstatné a nastavení je tím zjednodušeno do té míry, že to zvládne i BFU. Jenže to funguje jen do chvíle, kdy to fungovat přestane. Jakmile je potřeba debugnout nějaký problém, je to rozhraní nepoužitelné a stejně tak začne být nepoužitelné při prvním manuálním zásahu do těch souborů, protože očekává, že nějak vypadají. Celý ten koncept VM je jen takové pozlátko. Těch vrstev abstrakce je tam příliš mnoho a příliš různých na to, aby to mohlo skutečně fungovat. Na ukázku a na to, abychom se s těmi appkami naučili zacházet a připravili si nějaký itinerář pro deployment je ta VM super, wtz., ale s našimi prostředky a možnosti si při nejlepší vůli nedovedu představit, že by ji fakt někdo využíval v reálných situacích tak, jak je.

> Pro administrativní přístup k běhu těch "veřejných" App může být využt přístup přes rozhraní, které používáme na VM. V současnosti nemůže. Rozhraní VM očekává i prostředí VM, tj. Alpine linux atd. To rozhraní se samozřejmě upravit do té míry, že to pojede skoro všude, ale je od začátku koncipováno jako prototyp s tím, že se celý ksicht bude přepisovat, až se vyřeší záležitosti rozhraní mezi frontendem a backendem a až najde někdo, kdo nepropadá depresím, když má zeditovat CSS soubor. To byl ten hlavní důvod (mimo systémových prostředků) proč demo, co bylo na doméně vm.spotter.cz, bylo zahostováno na hypervizoru u mě. Takže rozdíl mezi veřejnými a neveřejnými aplikacemi v zásadě bude stát na tom, komu dáte přístupové údaje. > Nicméně DHIS2 může být později v kontejneru na VM k dispozici To už je. > změny s VM - Spotter Cluster FREE, Spotter Cluster NGO Tohle bych asi řešil na úrovni přístupu do repozitáře aplikací. Image ke stažení a VM jako taková by byla stejná, ale kdo by se upsal krví, dostal by sadu přihlašovacích údajů, kterou by si v rozhraní VM zadal do chlívků *Přístupové údaje k distribučnímu serveru* a mávnutím kouzelného proutku by koukal na repo, kde by mimo těch free věcí měl i Sahany a jiná zvířátka. > Horde (když ho vzkřísíte) Nepovažuji jej v roce 2021 za užitečný a udržovaný. Poslední servisní release vyšel v roce 2017. Kdokoliv si dneska může zadarmo přetáhnout doménu pod různé Googly a jiné Microsofty a mít snadno ovladatelný groupware. Poslední dva roky mám problém lidem (resp. firmám) vnucovat i ten svůj vypiplaný mailserver s RoundCube a NextCloudem, protože malé firmy si vystačí i právě s těmi zadarmovými privacy dírami a velké firmy si radši koupí nějaký SharePoint nebo podobnou hovadinu, která se nastavuje tak, že se hodí svazek bankovek správným směrem. > Spotter Cluster Advanced services - Je to v souladu s principy GNU/GPL licencí, které se týkají VM? lol, to je celý business model mého chlebodárce. Zdrojáky? Tadyhle si stáhněte. Jo vy s tím chcete i pomoct? Tadyhle si zaplaťte. > Otázka je, jaký k tomu navrhnout Agreement a jestli k tomu vymýšlet nějaké další podmínky použití. Z technického hlediska bych nevymýšlel bych a nechal to úplně jako zakázkovou výrobu, klidně i úplně mimoběžnou se samotnou VM. Když přijde klient, že chce rozběhat appku na vlastním železe a s nějakou SpotterVM se nechce zahazovat, milerádi mu to tam nastrkáme. Znova opakuji, že pro technicky zdatného člověka je celá ta abstrakce, kterou VM představuje, spíše překážkou, než aby práci usnadnila. > aby verze VM FREE uměla pouze minimum toho, co je potřeba To se teoreticky dá taky ošetřit nějakým kurvítkem, podobně jako ten demo mód, nicméně pokud to má být fakt pod GPL, tak si to kdokoliv šikovnější zas odkurví, takže pak to zase stojí a padá jen na těch přístupech k repozitáři aplikací. > bych rád "zpřístupnil" část svého projektového prostředí na Gitlabu Pokud byste to chtěl pouze pro čtení, můžeme to udělat i na Vašem GitLabu. Pokud chcete přijímat pull requesty a řešit issues (což dle Vašeho dalšího bodu zatím nechcete), tak pak je to v zásadě fuk. GitLab má menší uživatelskou základnu, ale tím pádem je tam zaregistrováno i o trochu méně idiotů. Možnosti jsou zhruba stejné a neočekávané změny funkcionality, privacy policy a jiných věcí byly v minulosti u obou, takže tady asi nevyhraje nikdo. > Tam by také byla nabídka 3 typů VM Výběr jazyka byla taky jedna z plánovaných featur, která je skoro hotová, akorát ji chybí doladit, což by se mělo dělat během výroby "ostrého" frontendu. > Co se týče té mojí vlastní "byznysové" linie, tj. jak to zobchodovat za ty "Advanced features" Přednostně bych se zaměřil na prodávání toho know-how a dílčích technických řešení (aplikací a jejich kombinací, resp. jejich konfigurace a supportu) než VM jako celku. (Což, předpokládám, máte pod tím pojmem *advanced services*) Vy nepotřebujete mít *produkt*. Produkt má každej, kdo má díru do prdele. Vy jste někdo, kdo je má všechny prozkoumané (produkty i prdele) a jste schopen z fleku nejen říct, co který umí a proč se hodí pro konkrétní nasazení, ale dokonce jej i nasadit, nakonfigurovat, customizovat a na závěr předvést stádu vyplašených laní, který čudlik se kde mačká, aby to dělalo maximum toho, co to dělat má. Nepřipadá mi efektivní pokoušet se nutit organizacím nějaký prefabrikát a nechávat odpovědnost za uvedení do provozu a následnou správu na nich. To že ty appky můžeme nainstalovat lusknutím prstu je sice fajn, ale o to hůř se nám budou ohýbat tak, aby pasovaly každému. Vyrobit uživatelská rozhraní takovým způsobem, abychom z toho měli krásný, koherentní a snadno ovladatelný celek je v rozporu z požadavkem na to, nabídnout uživateli široké možnosti konfigurace, i s požadavkem na co nejmenší zásah do cizího kódu. A podrobné možnosti konfigurace naopak zase zesložiťují celkové nastavení, často do té míry, že začne být nestravitelné pro BFU a je potřeba za to posadit někoho, kdo ví, co dělá. A pro toho je často prostě jednodušší si ty konfiguráky otevřít a upravit si je v textovém editoru, než se drbat s nějakým klikátkem. Například správné nastavení těch pitomých TLS certifikátů, bez kterých ta VM nemůže ve skutečném světě fungovat, je nadlidský úkol i pro spoustu juniorních sysadminů. Dokumentace pro nginx je dostupná a srozumitelná a pokud ne, tak se dá pomoc vyptat na fórech nebo jiném StackOverflow. My přes to ale švihneme rozhraní, které zastírá 95 % věcí, které považujeme za nepodstatné a nastavení je tím zjednodušeno do té míry, že to zvládne i BFU. Jenže to funguje jen do chvíle, kdy to fungovat přestane. Jakmile je potřeba debugnout nějaký problém, je to rozhraní nepoužitelné a stejně tak začne být nepoužitelné při prvním manuálním zásahu do těch souborů, protože očekává, že *nějak* vypadají. Celý ten koncept VM je jen takové pozlátko. Těch vrstev abstrakce je tam příliš mnoho a příliš různých na to, aby to mohlo skutečně fungovat. Na ukázku a na to, abychom se s těmi appkami naučili zacházet a připravili si nějaký itinerář pro deployment je ta VM super, wtz., ale s našimi prostředky a možnosti si při nejlepší vůli nedovedu představit, že by ji fakt někdo využíval v reálných situacích tak, jak je.
Podhorecky commented 2021-01-07 14:01:04 +01:00 (Migrated from git.spotter.cz)

ok, díky za komentář... vrátím se ještě k němu, abych potvrdil postup u těch jednotlivých věcí. K tomu závěru cítím, že mi říkáte důležité věci. A já s nimi víceméně souhlasím. Možná jen oba pátráme v šedé zóně, jak to vlastně ten druhý myslel a chtěl.

Začnu tím, s čím si asi rozumíme. Já pravděpodobně nepotřebuji produkt takový, jak je produkt obecně chápaný, co se dá nacenit, prodat na kusy. Zatím to jen tak vypadá, když se trápím s těmi SW. A vymýšlím jak je zabalit.

Snažím se dobrat k budoucímu stavu, kdy mojí hodnotou na kterou sázím a kterou se snažím udržet je "orientace" a nějaká "syntetizující = sdružující" informace, znalost, zkušenost, která se dá použít a adaptovat na reálné kroky. To je poměrně neuchopitelné, těžko vysvětlitelné pro nepřipravené lidi.

Je to jako kdybych chtěl být prodavačem "chutí", ale samotné chutě se bez jídel a celého stravovacího řetězce nedají prodat. Chuť nemá fyzickou formu a neni patrný ani žádný rozšířený způsob obchodování s instantními chutěmi. Takže abych to dokázal, hledám nějaký postup a formu, jak ty chutě spoutat do hmotné formy produktu "vepřo-knedlo-zelo" a pak se pokoušet upoutat pozornost hladovce tím, že mam někde ceduli Restaurace a v té pobíhá důvěryhodný pingl, který jídlo servíruje s pivem a polívkou. Výsledkem je, že někomu "chutnalo" a tak dokáže posoudit moji hodnotu. A nezajímá ho, jestli v kuchyni mám hrnce nerezové, nebo teflonové. Ano, má to nuance v tom, že strávník je různě velký kreten, kterého nezajímá nic, chce se jen lacině nažrat... ale to zanedbejme.

Konkrétněji: Z jedné reakce na mé maily, kterou jsem vkládal vyplynulo, že dotyčná osoba (a patrně více lidí v té neziskovce) používají na zpracování dat Microsoft Power BI. To je asi normální. Zároveň v témže mailu říká, že finance na práci jsou pro ně vždy důležité a asi i omezující. Ale podstatnou vlastností Microsoft Power BI je měsíční licence které asi dokáží zaplatit, takových případů je více. A pak není divu, že část projektových nákladů jde na výdaje za licence a jiné IT služby. Tisíckrát skoro nic umoří i osla. Jak jim ale stručně říci tolik věcí najednou? Že to je naprosto modelový případ? U jednacího stolu, kde je jen minerálka, nebo skrz telefon, to nejde. Nikoho neukecám. Jde to jen přímými důkazy. "Tady se podívej!" "Co vidíš?" "A co máš ty??" "Mluv! Ukaž" Ok - Nic nemáš...

V tomto konkrétním případě je zrovna odpovědí DHIS2 na to, co dělají s Microsoft Power BI. Nemůžu to vědět přesně, protože nikdo není ochotný mi takové detaily říkat. Relativně rychle si mohu upřesnit odpověď tím, že prozkoumám DHIS2 = tu mojí stranu nabídky. Ale nic nedokážu dozvědět o tom, co je na druhé straně. Protože to někdo nechce říkat.

Ze své předchozí praxe v mediích jsem ale zažíval podobné situace, kdy nedostatek přehledu, informací a zkušeností, + osobní sentiment, předurčoval použití drahých produktů nebo postupů tam, kde to jde alternovat i levněji se srovnatelným výsledkem. Často jsem seděl tváří v tvář lidem, kteří skálopevně do očí tvrdili, že všechno co potřebují ví nejlíp, na všechno mají svůj postup a nemají žádnou potřebu to měnit. Komerční sektor se s tím vypořádá penězi, takže o to v principu nemám starost. Veřejný a neziskový sektor je trochu jiný, je více veřejným a mám důvod se domnívat, že úspěch v něm se může zprostředkovaně týkat nás všech, tedy nakonec i mne.

Začal jsem se zabývat neziskovým sektorem a okrajovou oblastí kde v ČR neexistuje zjevná konkurence, protože jsem cítil, že je co nabídnout. To si už roky ověřuji a bohužel nejhůře mi jde "přesvědčování" těch, které by to mohlo zajímat nejvíc. Druhé co mi nejde je to, že nikdo není ochoten sdílet své chuťové preference, podle kterých se dá pokrm připravit na míru, dochutit.

Vaše komentáře jsou poměrně přímé a silné, zaměřené na technickou podstatu věci. Já jsem teď zareagoval více abstraktně, příměrem kterým se snažím vysevětlit, že nevím, jak prodat svou nabídku "chuťi" bez toho abych servíroval produkt vepřo-knedlo-zelo. To přece umí uvařit každý! Tak s čím jako chci oslnit?

Často to vypadá, že jsem se zasekl na postupu vaření knedlíků, anebo na tom, jakou barvu mají mít ubrusy v restauraci. Já ve skutečnosti jdu za cílem který jsem (doufám) řekl někdy v počátcích, ... hledám jak nabízet kvalitní chuť a jak sám sebe obhájit a umístit se jako člověk, který bude mít pro labužníky hodnotu, protože jim dokáže ukázat to, po čem touží. Chuťový zážitek. Sorry za tu abstrakci.

... Cesta vývoje VM a umístění SW a jednoduchosti použití je cestou, kterou jsem nějakými přískoky zvolil a přiznávám, že je náročná. Chtěl bych ale dodat, že na základě vašich sdělení se snažím vyvarovat těch nejpošetilejších nápadů, které jsou technicky nereálné. Za chvíli ale přijdu na další.

Tato situace vytváří dojem, že bych chtěl za každou cenu nabízet něco, co samo o sobě hodnotu nemá, nebo má velmi pošetilou. Ale nemyslím, že to je tak. Lopotně se jen snažím dobrat nějakého ustáleného a replikovatelného postupu s produkty nesoucími ty nehmotné informace, kterými podpořím nově vzniklou kolekci znalostí o dané oblasti problémů. A pořád se snažím neignorovat vnější podmínky, které silně přeskupují priority. A pořád s vědomím, že jsem mimo hru hlavních hřišť (nejsem členem výkonných ani vzdělávacích ani komerčních institucí)

Jak píšete v začátku, neměl bych se snažit někomu nutit něco proti jejich vůli. To se ostatně zdráhám, nejsem zrovna asertivní prodavač výhodných pojistek. Měl bych pracovat na tom, jak zaujmout svou unikátní nabídkou služby a zkušenosti. A já hledám jak to udělat.

(ještě zareaguji na další, abychom se mohli posunout v instalaci, ... )

ok, díky za komentář... vrátím se ještě k němu, abych potvrdil postup u těch jednotlivých věcí. K tomu závěru cítím, že mi říkáte důležité věci. A já s nimi víceméně souhlasím. Možná jen oba pátráme v šedé zóně, jak to vlastně ten druhý myslel a chtěl. Začnu tím, s čím si asi rozumíme. Já pravděpodobně nepotřebuji produkt takový, jak je produkt obecně chápaný, co se dá nacenit, prodat na kusy. Zatím to jen tak vypadá, když se trápím s těmi SW. A vymýšlím jak je zabalit. Snažím se dobrat k budoucímu stavu, kdy mojí hodnotou na kterou sázím a kterou se snažím udržet je "orientace" a nějaká "syntetizující = sdružující" informace, znalost, zkušenost, která se dá použít a adaptovat na reálné kroky. To je poměrně neuchopitelné, těžko vysvětlitelné pro nepřipravené lidi. Je to jako kdybych chtěl být prodavačem "chutí", ale samotné chutě se bez jídel a celého stravovacího řetězce nedají prodat. Chuť nemá fyzickou formu a neni patrný ani žádný rozšířený způsob obchodování s instantními chutěmi. Takže abych to dokázal, hledám nějaký postup a formu, jak ty chutě spoutat do hmotné formy produktu "vepřo-knedlo-zelo" a pak se pokoušet upoutat pozornost hladovce tím, že mam někde ceduli Restaurace a v té pobíhá důvěryhodný pingl, který jídlo servíruje s pivem a polívkou. Výsledkem je, že někomu "chutnalo" a tak dokáže posoudit moji hodnotu. A nezajímá ho, jestli v kuchyni mám hrnce nerezové, nebo teflonové. Ano, má to nuance v tom, že strávník je různě velký kreten, kterého nezajímá nic, chce se jen lacině nažrat... ale to zanedbejme. Konkrétněji: Z jedné reakce na mé maily, kterou jsem vkládal vyplynulo, že dotyčná osoba (a patrně více lidí v té neziskovce) používají na zpracování dat Microsoft Power BI. To je asi normální. Zároveň v témže mailu říká, že finance na práci jsou pro ně vždy důležité a asi i omezující. Ale podstatnou vlastností Microsoft Power BI je měsíční licence které asi dokáží zaplatit, takových případů je více. A pak není divu, že část projektových nákladů jde na výdaje za licence a jiné IT služby. Tisíckrát skoro nic umoří i osla. Jak jim ale stručně říci tolik věcí najednou? Že to je naprosto modelový případ? U jednacího stolu, kde je jen minerálka, nebo skrz telefon, to nejde. Nikoho neukecám. Jde to jen přímými důkazy. "Tady se podívej!" "Co vidíš?" "A co máš ty??" "Mluv! Ukaž" Ok - Nic nemáš... V tomto konkrétním případě je zrovna odpovědí DHIS2 na to, co dělají s Microsoft Power BI. Nemůžu to vědět přesně, protože nikdo není ochotný mi takové detaily říkat. Relativně rychle si mohu upřesnit odpověď tím, že prozkoumám DHIS2 = tu mojí stranu nabídky. Ale nic nedokážu dozvědět o tom, co je na druhé straně. Protože to někdo nechce říkat. Ze své předchozí praxe v mediích jsem ale zažíval podobné situace, kdy nedostatek přehledu, informací a zkušeností, + osobní sentiment, předurčoval použití drahých produktů nebo postupů tam, kde to jde alternovat i levněji se srovnatelným výsledkem. Často jsem seděl tváří v tvář lidem, kteří skálopevně do očí tvrdili, že všechno co potřebují ví nejlíp, na všechno mají svůj postup a nemají žádnou potřebu to měnit. Komerční sektor se s tím vypořádá penězi, takže o to v principu nemám starost. Veřejný a neziskový sektor je trochu jiný, je více veřejným a mám důvod se domnívat, že úspěch v něm se může zprostředkovaně týkat nás všech, tedy nakonec i mne. Začal jsem se zabývat neziskovým sektorem a okrajovou oblastí kde v ČR neexistuje zjevná konkurence, protože jsem cítil, že je co nabídnout. To si už roky ověřuji a bohužel nejhůře mi jde "přesvědčování" těch, které by to mohlo zajímat nejvíc. Druhé co mi nejde je to, že nikdo není ochoten sdílet své chuťové preference, podle kterých se dá pokrm připravit na míru, dochutit. Vaše komentáře jsou poměrně přímé a silné, zaměřené na technickou podstatu věci. Já jsem teď zareagoval více abstraktně, příměrem kterým se snažím vysevětlit, že nevím, jak prodat svou nabídku "chuťi" bez toho abych servíroval produkt vepřo-knedlo-zelo. To přece umí uvařit každý! Tak s čím jako chci oslnit? Často to vypadá, že jsem se zasekl na postupu vaření knedlíků, anebo na tom, jakou barvu mají mít ubrusy v restauraci. Já ve skutečnosti jdu za cílem který jsem (doufám) řekl někdy v počátcích, ... hledám jak nabízet kvalitní chuť a jak sám sebe obhájit a umístit se jako člověk, který bude mít pro labužníky hodnotu, protože jim dokáže ukázat to, po čem touží. Chuťový zážitek. Sorry za tu abstrakci. ... Cesta vývoje VM a umístění SW a jednoduchosti použití je cestou, kterou jsem nějakými přískoky zvolil a přiznávám, že je náročná. Chtěl bych ale dodat, že na základě vašich sdělení se snažím vyvarovat těch nejpošetilejších nápadů, které jsou technicky nereálné. Za chvíli ale přijdu na další. Tato situace vytváří dojem, že bych chtěl za každou cenu nabízet něco, co samo o sobě hodnotu nemá, nebo má velmi pošetilou. Ale nemyslím, že to je tak. Lopotně se jen snažím dobrat nějakého ustáleného a replikovatelného postupu s produkty nesoucími ty nehmotné informace, kterými podpořím nově vzniklou kolekci znalostí o dané oblasti problémů. A pořád se snažím neignorovat vnější podmínky, které silně přeskupují priority. A pořád s vědomím, že jsem mimo hru hlavních hřišť (nejsem členem výkonných ani vzdělávacích ani komerčních institucí) Jak píšete v začátku, neměl bych se snažit někomu nutit něco proti jejich vůli. To se ostatně zdráhám, nejsem zrovna asertivní prodavač výhodných pojistek. Měl bych pracovat na tom, jak zaujmout svou unikátní nabídkou služby a zkušenosti. A já hledám jak to udělat. (ještě zareaguji na další, abychom se mohli posunout v instalaci, ... )
Podhorecky commented 2021-01-07 17:32:54 +01:00 (Migrated from git.spotter.cz)

k těm jednotlivostem:

V současnosti nemůže. Rozhraní VM očekává i prostředí VM, tj. Alpine linux atd.

Ok, beru jak je. Vybudované prostředí kolem Debianu prostě není totéž co kolem Alpine.

Takže rozdíl mezi veřejnými a neveřejnými aplikacemi v zásadě bude stát na tom, komu dáte přístupové údaje.

Ok, beru jak říkáte. MOji představu o "odprezentování na žádost" si trochu upravím. Uvidíme jak se podaří kontejnerizace těch hlavních apps. Nesnažte se za každou cenu něco hustit do malé kapacity, včas napište že je málo zdrojů, já se z toho rozhodnu na co se vykašlat

Nepovažuji jej v roce 2021 za užitečný

Ok, to byl jen rychlý nápad čím doplnit VM. Zapomeňte na to. Později navrhnu nějaké jiné možnosti.

Z technického hlediska bych nevymýšlel bych a nechal to úplně jako zakázkovou výrobu,

Asi chápu jak to myslíte. Taky bych to tak mohl vyjádřit. Moje myšlenka nakreslit na web 3 obdélníčky s nabídkou tří variant je čistě "podbízivá mainstreamovému vkusu" aby to pochopil i dement. Ve skutečnosti jsou prostě advanced services "čímkoliv na požádání" ... Ovšem bez předchozích dvou boxíků to vypadá jako nabídka laciného "agenta s čímkoliv" nedůvěryhodné=nedoporučuji. (... panebože, ten souboj s modelovou lidskou pitomostí a předsudky je nekonečný.) :( Věc agreementu odložme.

To se teoreticky dá taky ošetřit nějakým kurvítkem,

Téma jak rozdělit nabídku apps, případně rozhraní, pro variantu FREE a NGO je to, co bych rád nechal na vás tak, aby z toho nevznikly dva komplikované projekty, ale spíš jeden projekt s lehkou modifikovatelností. Takže rozdělení může být i na úrovni distribučního serveru. Kurvítko bych spíš nechtěl, právě z důvodu že by bylo rychle odhaleno.

Tady zase válčím s domnělým úsudkem cizího člověka, který by měl pochopit, že v tomto projektu nejsem schopen oddělit nabídku FREE a NGO nějakým globálním omezováním funkcí apps nebo rozhraní, takže jsem to raději diverzifikoval výběrem nabídky. To se zas někomu může zdát jako hovadina, protože ve VM FREE budou jen méně hodnotné SW. Navíc by někde mělo být vidět že to tak skutečně je. To už se bohužel zas týká jak to sdělit ve frontendu. Nebo na webu.

Pokud byste to chtěl pouze pro čtení, můžeme to udělat i na Vašem GitLabu.

Otázka zpřístupnění části projektu je převážně z důvodu, abych měl odpověď na dotazy, "kde je tedy ten otevřený kód?". Gitlab se jeví jako OK, pokud tam jdou tak nastavit práva přístupu. Já vím, že nikoho z uživatelů FOSS neočůrám, takže přednostně se o to nepokouším. Jen stále opakuji, že jsem ve stádiu vývoje, v kterém jsem hodně zranitelný a zveřejněním celého projektu bych ztratil prakticky veškerou příležitost a smysl k čemukoliv dalšímu. Už teď jsem posbíral reakce, které by sice něco moc chtěly, ale pro mne neudělaly nic. Pochopitelně.
Ke zpřístupnění a k detailům jak to udělat může dojít kdykoliv později, teď je na řadě přeinstalace serveru.

Jak už sem tedy naznačil v předchozím textu, berme prosím samotnou výstavbu VM jako "můj způsob použití vybraných aplikací k záměru" který představuji ostatním. Tento způsob je jiný než běžný. Má to důvody jak bezpečnostní (viz scénář offline použití, který vypadá směšný. Přál bych si, abychom se nikdy trvale nedostali do situace, kdy se stane zásadním), tak způsob "prezentační"...

Ta modelová situace s jednacím stolem a minerálkou uprostřed je pro mne naprosto určující, přestože pro modelového sysadmina, je zase naprosto irelevantní. Jsem v roli cizího vyjednavače, zatímco sysadmin je v roli interního obránce vlastních pozic. U každého takového stolu je pro mne předem vybudovaná zeď, přes kterou nelze jen tak do 15 minut lineárně odvykládat strukturovanou softwarově-případovou situaci. Jediné, na co jsem přišel, je odprezentovat ji na autonomní VM a to je tedy legitimní "MODEL" nějakých libovolných alternativních instalací a řešení. Ignoruji tu zeď, nemohu být závislý na jejím komplikovaném překonávání.

Předáním kompletního kódu tohoto řešení plného softwarů zdarma, bych sám odevzdal svou příležitost uspět. Natrvalo. Odprezentováním čehosi na VM nepředám přechodně nic, dokud to nebude zúčastněnými chápáno jako férová dohoda o vzájemné spolupráci.

Teď se tedy prosím soustřeďme na změny na hostingu Hetzner, beru je jako optimalizační, které mi pomohou pokračovat v rozjetých dílčích věcech.

čekám tedy posun v Decidim... uvidíme co se vám podaří i s těmi pluginy. Dále by bylo super mít tam Sahanu, protože to je furt nějaké jádro mého sdělení. U Wordpressu otálím s novou verzí WP na přeinstalaci, takže pokud to zazálohujete, půjde upgradovat.
Odoo mi pomůže zabývat se od půlky roku 2021 nějakým novým účetnictvím, doufám že to prohloubí moji zkušenost i v této primitivní nutnosti. SeedDMS dovybavím dalším obsahem dokumentů.
V neposlední řadě tedy může dojít i na pokus s DHIS2 kde od vás nepožaduji žádné speciální konfigurace. Jak jsem psal, nemusí tam být, teď mne ještě čekají 2 měsíce překladu metadat.

Psal jste, že jste se už skripty na něco připravoval, pokud je něco co bych měl nějak okomentovat v postupu, tak to sem napište.

Samotný proces upgradu site pak budete moci provést bez stresu jak uznáte, já se s vypnutými weby nějakou dobu obejdu. Můžete jen zahlásit kdy zhruba.

k těm jednotlivostem: > V současnosti nemůže. Rozhraní VM očekává i prostředí VM, tj. Alpine linux atd. Ok, beru jak je. Vybudované prostředí kolem Debianu prostě není totéž co kolem Alpine. > Takže rozdíl mezi veřejnými a neveřejnými aplikacemi v zásadě bude stát na tom, komu dáte přístupové údaje. Ok, beru jak říkáte. MOji představu o "odprezentování na žádost" si trochu upravím. Uvidíme jak se podaří kontejnerizace těch hlavních apps. Nesnažte se za každou cenu něco hustit do malé kapacity, včas napište že je málo zdrojů, já se z toho rozhodnu na co se vykašlat > Nepovažuji jej v roce 2021 za užitečný Ok, to byl jen rychlý nápad čím doplnit VM. Zapomeňte na to. Později navrhnu nějaké jiné možnosti. > Z technického hlediska bych nevymýšlel bych a nechal to úplně jako zakázkovou výrobu, Asi chápu jak to myslíte. Taky bych to tak mohl vyjádřit. Moje myšlenka nakreslit na web 3 obdélníčky s nabídkou tří variant je čistě "podbízivá mainstreamovému vkusu" aby to pochopil i dement. Ve skutečnosti jsou prostě advanced services "čímkoliv na požádání" ... Ovšem bez předchozích dvou boxíků to vypadá jako nabídka laciného "agenta s čímkoliv" nedůvěryhodné=nedoporučuji. (... panebože, ten souboj s modelovou lidskou pitomostí a předsudky je nekonečný.) :( Věc agreementu odložme. > To se teoreticky dá taky ošetřit nějakým kurvítkem, Téma jak rozdělit nabídku apps, případně rozhraní, pro variantu FREE a NGO je to, co bych rád nechal na vás tak, aby z toho nevznikly dva komplikované projekty, ale spíš jeden projekt s lehkou modifikovatelností. Takže rozdělení může být i na úrovni distribučního serveru. Kurvítko bych spíš nechtěl, právě z důvodu že by bylo rychle odhaleno. Tady zase válčím s domnělým úsudkem cizího člověka, který by měl pochopit, že v tomto projektu nejsem schopen oddělit nabídku FREE a NGO nějakým globálním omezováním funkcí apps nebo rozhraní, takže jsem to raději diverzifikoval výběrem nabídky. To se zas někomu může zdát jako hovadina, protože ve VM FREE budou jen méně hodnotné SW. Navíc by někde mělo být vidět že to tak skutečně je. To už se bohužel zas týká jak to sdělit ve frontendu. Nebo na webu. > Pokud byste to chtěl pouze pro čtení, můžeme to udělat i na Vašem GitLabu. Otázka zpřístupnění části projektu je převážně z důvodu, abych měl odpověď na dotazy, "kde je tedy ten otevřený kód?". Gitlab se jeví jako OK, pokud tam jdou tak nastavit práva přístupu. Já vím, že nikoho z uživatelů FOSS neočůrám, takže přednostně se o to nepokouším. Jen stále opakuji, že jsem ve stádiu vývoje, v kterém jsem hodně zranitelný a zveřejněním celého projektu bych ztratil prakticky veškerou příležitost a smysl k čemukoliv dalšímu. Už teď jsem posbíral reakce, které by sice něco moc chtěly, ale pro mne neudělaly nic. Pochopitelně. Ke zpřístupnění a k detailům jak to udělat může dojít kdykoliv později, teď je na řadě přeinstalace serveru. Jak už sem tedy naznačil v předchozím textu, berme prosím samotnou výstavbu VM jako "můj způsob použití vybraných aplikací k záměru" který představuji ostatním. Tento způsob je jiný než běžný. Má to důvody jak bezpečnostní (viz scénář offline použití, který vypadá směšný. Přál bych si, abychom se nikdy trvale nedostali do situace, kdy se stane zásadním), tak způsob "prezentační"... Ta modelová situace s jednacím stolem a minerálkou uprostřed je pro mne naprosto určující, přestože pro modelového sysadmina, je zase naprosto irelevantní. Jsem v roli cizího vyjednavače, zatímco sysadmin je v roli interního obránce vlastních pozic. U každého takového stolu je pro mne předem vybudovaná zeď, přes kterou nelze jen tak do 15 minut lineárně odvykládat strukturovanou softwarově-případovou situaci. Jediné, na co jsem přišel, je odprezentovat ji na autonomní VM a to je tedy legitimní "MODEL" nějakých libovolných alternativních instalací a řešení. Ignoruji tu zeď, nemohu být závislý na jejím komplikovaném překonávání. Předáním kompletního kódu tohoto řešení plného softwarů zdarma, bych sám odevzdal svou příležitost uspět. Natrvalo. Odprezentováním čehosi na VM nepředám přechodně nic, dokud to nebude zúčastněnými chápáno jako férová dohoda o vzájemné spolupráci. Teď se tedy prosím soustřeďme na změny na hostingu Hetzner, beru je jako optimalizační, které mi pomohou pokračovat v rozjetých dílčích věcech. čekám tedy posun v Decidim... uvidíme co se vám podaří i s těmi pluginy. Dále by bylo super mít tam Sahanu, protože to je furt nějaké jádro mého sdělení. U Wordpressu otálím s novou verzí WP na přeinstalaci, takže pokud to zazálohujete, půjde upgradovat. Odoo mi pomůže zabývat se od půlky roku 2021 nějakým novým účetnictvím, doufám že to prohloubí moji zkušenost i v této primitivní nutnosti. SeedDMS dovybavím dalším obsahem dokumentů. V neposlední řadě tedy může dojít i na pokus s DHIS2 kde od vás nepožaduji žádné speciální konfigurace. Jak jsem psal, nemusí tam být, teď mne ještě čekají 2 měsíce překladu metadat. Psal jste, že jste se už skripty na něco připravoval, pokud je něco co bych měl nějak okomentovat v postupu, tak to sem napište. Samotný proces upgradu site pak budete moci provést bez stresu jak uznáte, já se s vypnutými weby nějakou dobu obejdu. Můžete jen zahlásit kdy zhruba.
Disassembler commented 2021-01-07 18:08:16 +01:00 (Migrated from git.spotter.cz)

Předáním kompletního kódu tohoto řešení plného softwarů zdarma, bych sám odevzdal svou příležitost uspět.

To si úplně nemyslím. Když otevřeme kód s tím kontejnerovým backendem, frontendem pro ovládání VM a třeba i konfigurací té VM, ale necháme si schované skripty pro buildění a instalaci kontejnerů, máme z hlediska licence splněno. Vlk se nažere, ale koza zůstane celá. Náš kód je otevřený, lidi z venku se můžou podívat, že tu něco děláme, můžou se podívat i jak to děláme, ale naši secret sauce nám neseberou, protože už se z něj nedozví které konkrétní aplikace máme jakým způsobem nabalené, co v nich máme za data a jak je instalujeme a integrujeme, což je furt z hlediska GPL OK, protože ani nevytváříme deriváty a modifikace, pracujeme přímo se zdroji tak, jak je vezmeme jinde a náš kompilát pod GPL licencí je. Takže k tomu, aby s vámi vydrbali, by si pak museli povyrábět ty kontejnery po svém anebo ukrást jen ten nápad a implementovat jej úplně od píky, což pochybuji, že bude někdo dělat, protože jednak bUSinEsS pLáN!! a jednak takové služby už dávno existují, akorát jsou podstatně komplexnější, placené a běží v cloudu.

U Wordpressu otálím s novou verzí WP na přeinstalaci, takže pokud to zazálohujete...

Zálohuji každý den. Už dokonce i s aktuálními daty z databáze. Ale souhlasím s pokusy až po upgrade, kdy WP už pojede na verzi PHP, kterou nejnovější verze vyžadují.

pokud je něco co bych měl nějak okomentovat v postupu, tak to sem napište

Vrznu to do #44, protože si za půl roku nebudu pamatovat kde jsme si to písmenkovali. Vesměs se bude jednat o itinerář akcí, abyste věděl, s jak dlouhými výpadky u kterých služeb počítat a dotazy na zachování a případné upgrady kontejnerů. Jdu to začít sepisovat.

> Předáním kompletního kódu tohoto řešení plného softwarů zdarma, bych sám odevzdal svou příležitost uspět. To si úplně nemyslím. Když otevřeme kód s tím kontejnerovým backendem, frontendem pro ovládání VM a třeba i konfigurací té VM, ale necháme si schované skripty pro buildění a instalaci kontejnerů, máme z hlediska licence splněno. Vlk se nažere, ale koza zůstane celá. Náš kód je otevřený, lidi z venku se můžou podívat, že tu něco děláme, můžou se podívat i _jak_ to děláme, ale naši *secret sauce* nám neseberou, protože už se z něj nedozví které konkrétní aplikace máme jakým způsobem nabalené, co v nich máme za data a jak je instalujeme a integrujeme, což je furt z hlediska GPL OK, protože ani nevytváříme deriváty a modifikace, pracujeme přímo se zdroji tak, jak je vezmeme jinde a náš kompilát pod GPL licencí je. Takže k tomu, aby s vámi vydrbali, by si pak museli povyrábět ty kontejnery po svém anebo ukrást jen ten nápad a implementovat jej úplně od píky, což pochybuji, že bude někdo dělat, protože jednak bUSinEsS pLáN!! a jednak takové služby už dávno existují, akorát jsou podstatně komplexnější, placené a běží v cloudu. > U Wordpressu otálím s novou verzí WP na přeinstalaci, takže pokud to zazálohujete... Zálohuji každý den. Už dokonce i s aktuálními daty z databáze. Ale souhlasím s pokusy až po upgrade, kdy WP už pojede na verzi PHP, kterou nejnovější verze vyžadují. > pokud je něco co bych měl nějak okomentovat v postupu, tak to sem napište Vrznu to do #44, protože si za půl roku nebudu pamatovat kde jsme si to písmenkovali. Vesměs se bude jednat o itinerář akcí, abyste věděl, s jak dlouhými výpadky u kterých služeb počítat a dotazy na zachování a případné upgrady kontejnerů. Jdu to začít sepisovat.
Disassembler commented 2021-01-07 20:14:55 +01:00 (Migrated from git.spotter.cz)

mentioned in issue #44

mentioned in issue #44
Podhorecky commented 2021-01-13 17:28:06 +01:00 (Migrated from git.spotter.cz)

mentioned in issue Spotter-Media#29

mentioned in issue Spotter-Media#29
Sign in to join this conversation.
No Label
CZ
OSM
pro info
No Milestone
No project
No Assignees
1 Participants
Notifications
Due Date
The due date is invalid or out of range. Please use the format 'yyyy-mm-dd'.

No due date set.

Dependencies

No dependencies set.

Reference: Spotter-Cluster/Hosting#49
No description provided.